Somalia: 18 ofiar śmiertelnych zamachu na hotel w Mogadiszu

Somalia: 18 ofiar śmiertelnych zamachu na hotel w Mogadiszu

Co najmniej 18 osób zginęło, a 28 zostało rannych w sobotnim ataku talibów na hotel w stolicy Somalii, Mogadiszu – poinformowała miejscowa policja. Napastnicy wzięli jako zakładników gości hotelowych.

Według agencji Reutera śmierć poniosło co najmniej siedem osób a 10 odniosło obrażenia.

Atak rozpoczął się, gdy zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w samochodzie w pobliżu hotelu; następnie napastnicy wdarli się do budynku, wzięli zakładników i zabarykadowali się. Na razie nie jest znana dokładna liczba zakładników; nie wiadomo też, ilu jest zamachowców.

Według agencji AP wśród ofiar są cywile, m.in. pracownicy hotelu.

Ataku dokonali somalijscy talibowie z ugrupowania Al-Szabab, somalijskiej gałęzi Al-Kaidy. „Zaatakowaliśmy hotel odwiedzany przez apostatycznych członków rządu” – głosi oświadczenie organizacji, w której walczą sunniccy ekstremiści.

Według policji napastnicy rzucają z hotelu granaty, a znajdujący się na dachu bojownicy strzelają z broni maszynowej, by uniemożliwić siłom bezpieczeństwa wejście do budynku. Co najmniej dwóch terrorystów zostało zabitych.

Jak zauważa Reuters, obecnie trwa święty dla muzułmanów na całym świecie miesiąc, ramadan. W poprzednich latach Al-Szabab, która od lat walczy ze wspieranymi przez Zachód władzami Somalii, często intensyfikowała ataki właśnie w tym okresie. Ugrupowanie to chce przejąć kontrolę nad Somalią i ustanowić w niej kalifat. (PAP)

Na zdj.: Przed hotelem eksplodował samochód-pułapka, fot. EPA/SAID YUSUF WARSAME

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*