Sky News: wizyta państwowa Trumpa w 2018 roku

fot.Andy Rain/EPA

Wizyta państwowa prezydenta USA Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii odbędzie się w przyszłym roku – poinformowała we wtorek telewizja Sky News, powołując się na wysokie rangą źródła w brytyjskim rządzie.

Jak wynika z informacji telewizji, Trump może jednak wcześniej zdecydować się na złożenie nieoficjalnej wizyty, odwiedzając np. jedno ze swoich pól golfowych w Szkocji. Podczas ubiegłotygodniowego szczytu G20 w Hamburgu amerykański przywódca powiedział, że „będzie jechał do Londynu”, ale nie sprecyzował terminu swojej wizyty.

W obliczu rosnących spekulacji, że Trump może zdecydować się na odwiedziny Wielkiej Brytanii przed zaplanowaną na piątek wizytą w Paryżu, gdzie wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem weźmie udział w obchodach Dnia Bastylii, rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył, że „nie dojdzie do tego (wizyty w W. Brytanii) w ciągu następnych dwóch tygodni”.

Amerykański prezydent otrzymał w styczniu oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii, kiedy brytyjska premier Theresa May odwiedziła Trumpa w Waszyngtonie w pierwszych dniach po inauguracji jego prezydentury.

Planowana wizyta Trumpa wzbudza jednak spore kontrowersje; blisko dwa miliony ludzi podpisało petycję sprzeciwiającą się jego przyjazdowi do kraju, a w całej Wielkiej Brytanii odbyły się wielotysięczne demonstracje przeciwko jego polityce.

Spiker Izby Gmin John Bercow powiedział, że byłby przeciwko wystąpieniu Trumpa w parlamencie, co jest zwyczajowo przywilejem zaproszonego szefa państwa. Przyjazd Trumpa nie został także wspomniany w czerwcowej mowie tronowej Elżbiety II, która przedstawiła rządowe plany na najbliższe dwa lata, w tym te dotyczące wizyt państwowych; wizyta państwowa oznacza m.in. kolację w Pałacu Buckingham z królową.

Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że „zaproszenie zostało przekazane do Białego Domu i przyjęte”, a wizyta Trumpa nie została wspomniana w parlamencie, „bo nie ustaliliśmy jeszcze daty”. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*