Sierra Leone: wiceprezydent objęty kwarantanną po śmierci ochroniarza

Sierra Leone: wiceprezydent objęty kwarantanną po śmierci ochroniarza

Wiceprezydent dotkniętego epidemią eboli Sierra Leone, Samuel Sam-Sumana, dobrowolnie poddał się w sobotę kwarantannie po tym, jak jeden z jego ochroniarzy zmarł po zarażeniu się tym wirusem. W Afryce Zachodniej na ebolę zmarło dotąd blisko 10 tys. osób.

Polityk powiedział, że chce w ten sposób „dać dobry przykład” swoim obywatelom. Zapewnił, że kwarantanna, która potrwa 21 dni, to tylko rozwiązanie profilaktycznie, bo czuje się „bardzo dobrze” i nie stwierdzono u niego żadnych objawów zarażenia.

Sam-Sumana to pierwszy prominentny członek rządu Sierra Leone, który z własnej woli zdecydował się poddać kwarantannie. Obserwacją objęto też podlegający mu personel.

Pod koniec zeszłego roku eksperci zaczęli wyrażać ostrożny optymizm co do panującej na zachodzie Afryki epidemii eboli z powodu malejącej liczby zachorowań, jednak w ostatnim czasie znów zaczęło ich przybywać.

Trwająca od blisko roku epidemia zabiła dotychczas 9765 osób (na ponad 23,5 tys. chorych), z czego najwięcej w Liberii, Sierra Leone i Gwinei (dane Światowej Organizacji Zdrowia według stanu na 25 lutego). Władze tych trzech krajów zadeklarowały, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy liczba zachorowań spadnie do zera.

Z 99 nowych przypadków stwierdzonych między 16 a 23 lutego, 63 przypadają właśnie na Sierra Leone, co skłoniło władze tego kraju do przywrócenia niektórych obostrzeń w walce z epidemią, m.in. w transporcie publicznym.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.(PAP)

fot.EPA/UDO WEITZ

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*