Sekretarz stanu zapewnił szefa ukraińskiego MSZ o poparciu dla Ukrainy

Sekretarz stanu zapewnił szefa ukraińskiego MSZ o poparciu dla Ukrainy

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin otrzymał we wtorek od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona zapewnienie, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę w jej zmaganiach z rosyjską agresją a także podejmowane przez władze ukraińskie reformy.

Ukraiński minister powiedział w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu, że Tillerson zapewnił go o „konsekwentnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla zmagań Ukrainy z rosyjską agresją” oraz, że „Ukraina jest kluczowym partnerem Stanów Zjednoczonych w regionie”.

Jak mówił Klimkin, Tillerson, w przeszłości dyrektor wykonawczy amerykańskiego giganta petrochemicznego ExxonMobil, powiedział też Stany Zjednoczone będą „konsekwentnie wspierać Ukrainę na jej drodze reform.”

Ukraińskie MSZ w oświadczeniu wydanym po wtorkowych rozmowach poinformowało, że Tillerson upewnił Klimkina, iż sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane „do czasu zaprzestania agresji przez Rosję, pełnej realizacji porozumień z Mińska, zwrotu Ukrainie Krymu oraz terenów na wschodniej Ukrainie, pozostających obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów”.

Po rozmowach w Departamencie Stanu, Klimkin wystąpił na posiedzeniu jednej z podkomisji Komisji Przydziałów Budżetowych Senatu USA .

Podczas posiedzenia, poświęconego omówieniu rosyjskiej polityki wobec Europy, wystąpił także ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek oraz ambasadorowie Estonii, Gruzji, Litwy i Łotwy.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdj.: Rex Tillerson fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*