Schulz: Trump jest niszczycielem wszystkich zachodnich wartości

Schulz: Trump jest niszczycielem wszystkich zachodnich wartości

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zarzucił we wtorek w Berlinie prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi niszczenie zachodnich wartości i wezwał do przeciwstawienia się amerykańskiemu prezydentowi i jego „ideologii zbrojeń”.

Schulz powiedział we wtorek w siedzibie SPD, że Trump jest „niszczycielem wszystkich zachodnich wartości”, a forma, w jakiej tego dokonuje, była dotychczas nieznana.

Szef SPD dodał, że strategia prezydenta USA skierowana jest przeciwko tolerancji, szacunkowi i współpracy między narodami.

„Takiemu człowiekowi z jego ideologią zbrojeń trzeba się przeciwstawić” – podkreślił Schulz.

To kolejna krytyczna wypowiedź szefa SPD pod adresem Trumpa. „Nakazem chwili” jest powstrzymanie tego człowieka (Trumpa) za pomocą wszystkich środków, jakimi dysponujemy – powiedział Schulz w poniedziałek wieczorem na spotkaniu zorganizowanym przez SPD w Berlinie. Jak zaznaczył, „Europa jest najlepszą ochroną demokracji, gospodarki i społecznej solidarności”.

Trump skrytykował wcześniej Niemcy po raz kolejny za nadwyżkę w handlu z USA oraz za zbyt małe – jego zdaniem – nakłady Niemiec na obronność.

„Mamy MASYWNY deficyt handlowy z Niemcami, plus oni płacą O WIELE MNIEJ niż powinni na NATO & wojsko. To bardzo źle dla USA. To się zmieni” – napisał Trump we wtorek na Twitterze.

Kanclerz Angela Merkel podczas niedzielnego wystąpienia na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności.

„Czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca (…), dlatego mogę jedynie powiedzieć: my, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce” – powiedziała.

Jej słowa wywołały intensywną debatę o stanie niemiecko-amerykańskich i europejsko-amerykańskich relacji po zmianie władzy w USA.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Na zdj.: Martin Schulz, fot.Patrick Seeger/EPA

Categories: Świat
Tags: krytyka, schulz, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*