Schetyna: Nie ma podstaw do zmiany stanowiska UE wobec Rosji

Schetyna: Nie ma podstaw do zmiany stanowiska UE wobec Rosji

Nie stało się nic takiego, co pozwalałoby Unii Europejskiej na nowe otwarcie w stosunku do Rosji – ocenił w poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

Relacje z Rosją to jeden z głównych – obok zagrożenia terroryzmem – tematów poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE. „Będzie to ważna rozmowa, przygotowująca stanowisko europejskie w relacjach Unia Europejska-Rosja” – powiedział Schetyna dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania.

Według niego Unia rozpoczyna poważną dyskusję o tym, czy wydarzyło się w UE i w Rosji coś, co uzasadniałoby zmianę stanowiska Unii w stosunku do Rosji.

„Ja nie podzielam zdania, że coś trzeba zrobić dzisiaj i teraz – szczególnie w kontekście tego, co dzieje się dzisiaj w Doniecku i Ługańsku, czyli powrotu do starć i działań wojennych. Rosja nadal przeprowadza (przez granice – PAP) ciężki sprzęt i żołnierzy, więc tutaj nic takiego się nie stało, by Unia pokazała nowe otwarcie w stosunku do Rosji” – powiedział minister.

Przyznał też, że wśród krajów UE są różne zdania w tej sprawie. „Ale uważam też, że głos Polski będzie tutaj wysłuchany i ważny. Nie ma jakichś dramatycznych podziałów. Taka rozmowa powinna też służyć temu, by ten wspólny mianownik budować” – dodał.

Zdaniem Schetyny „wspólny mianownik” nie powinien być ani bardzo radykalny, ani też zakładający nowe otwarcie w relacjach z Moskwą. „Na razie żadnych gwałtownych ruchów (…) Nie powinniśmy niczego zmieniać w relacjach z Rosją, bo to może przełożyć się także na sankcje, a uważam, że sankcje są czymś kluczowym do tego, by ta sytuacja (na wschodniej Ukrainie) mogła się zmieniać w perspektywie miesięcy” – ocenił.

Unijne służby dyplomatyczne przygotowały na poniedziałkowe spotkanie dokument do dyskusji, w którym zadają ministrom pytanie, czy należy uzupełnić politykę sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie o „bardziej proaktywne podejście, które skłoniłoby Rosję do zmiany polityki”. Zaznaczono przy tym, że jakakolwiek zmiana stanowiska Unii wobec Moskwy powinna być ściśle uzależniona od realizacji uzgodnień w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie.

W UE trwa też dyskusja na temat możliwości przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie. Z propozycjami konkretnych działań w tej sprawie wyszły cztery kraje UE: Litwa, Dania, Estonia i Wielka Brytania. Według Schetyny rozmowa dotyczy m.in. tego, czy UE mogłaby współfinansować telewizję rosyjskojęzyczną, aby „przełamywać kaskadę propagandy rosyjskiej, która ma miejsce w samej Rosji, ale w ogóle w Europie i na świecie”. „To jest temat, którym powinniśmy się bardzo poważnie zająć” – powiedział minister.

Drugim zagadnieniem, którym zajmą się ministrowie będzie zagrożenie terroryzmem. Impulsem do dyskusji na ten temat były niedawne zamachy we Francji, w których zginęło 17 osób.

Ministrowie mają rozmawiać m.in. o koalicji przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego. Po zamachach w UE odżyła również debata na temat przepisów o wymianie danych pasażerów linii lotniczych. Zdaniem rządów państw UE takie przepisy ułatwią walkę z terroryzmem. Sceptyczny w tej sprawie są lewicowe i liberalne frakcje w europarlamencie.

„To sprawa trudna i niejednoznaczna: jak korzystać z tych zastrzeżonych informacji i jak gwarantować podstawowe wolności” – ocenił Schetyna. Przyznał, że jest sceptyczny w sprawie udostępniania wrażliwych danych bez należytej społecznej i systemowej kontroli.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

Na zdjęciu: Grzegorz Schetyna fot.Nicolas Bouvy/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*