Hiszpania. Rząd: możemy zawiesić autonomię Katalonii

Katalończycy świętują wyniki referendum fot. EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO

Hiszpański rząd może użyć swych kompetencji konstytucyjnych, żeby zawiesić autonomię Katalonii, jeśli region ten proklamuje niepodległość po niedzielnym referendum, które Madryt uznał za nielegalne – oświadczył minister sprawiedliwości Rafael Catala.

Zgodnie z art. 155 hiszpańskiej konstytucji rząd centralny w Madrycie może zawiesić autonomiczne władze leżącego na północnym wschodzie regionu.

„Istnieje artykuł 155. Użyjemy całej siły prawa. Naszym obowiązkiem jest rozwiązywanie problemów i zrobimy to, nawet jeśli stosowanie pewnych środków może zaboleć. Ale jeśli ktoś ogłosiłby niepodległość, musielibyśmy mu powiedzieć, że nie może” – powiedziała Catala w wywiadzie telewizyjnym.

Władze centralne w Madrycie od dawna sprzeciwiają się planom ogłoszenia niepodległości przez 7,5-milionową Katalonię, która jest najbogatszym regionem Hiszpanii. Według konserwatywnego rządu Mariano Rajoya referendum jest niezgodne z konstytucją.

Według katalońskich władz, które podały dotychczas niepełne wyniki głosowania, 90 proc. osób biorących udział w referendum opowiedziało się za niepodległością; przeciwnych secesji było około 8 proc.

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział, że jego rząd przekaże wyniki referendum niepodległościowego do lokalnego parlamentu. Uchwalony przez ten parlament tzw. Akt Przejściowy – nielegalny w opinii hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego – przewiduje, że na wypadek zwycięstwa w plebiscycie zwolenników secesji samodzielne ogłoszenie niepodległości przez Katalonię miałoby nastąpić w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*