Rumunia. Amerykanie przejęli dowództwo w bazie w Deveselu

Rumunia. Amerykanie przejęli dowództwo w bazie w Deveselu

Marynarka wojenna USA przejęła w piątek dowództwo bazy w Deveselu w południowej Rumunii, gdzie od 2015 roku ma działać wyrzutnia będąca częścią amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Dowódcą obiektu jest od piątku Amerykanin, kpt. Bill Garren.

Oznacza to, jak zauważa agencja AFP, kolejny etap w instalowaniu w Rumunii obiektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Oficjalna ceremonia odbyła się w bazie w Deveselu bez udziału mediów; komunikat o niej wydała ambasada USA w Bukareszcie.

Wiceadmirał John Scorby powiedział podczas uroczystości, że „zagrożenia rakietowe dla USA i sojuszników są realne i narastające”. Zapewnił przy tym, że możliwości przeciwstawienia się przez NATO tym zagrożeniom „także są realne i zwiększają się”.

W dawnej bazie rumuńskich sił powietrznych w Deveselu w przylegającym do Dunaju okręgu Olt powstanie wyrzutnia pocisków kierowanych Standard Missile 3 (SM-3) w wersji Block 1B, przeznaczonych do ewentualnego przechwytywania rakiet balistycznych z krajów takich jak Iran.

Wyrzutnia oraz towarzyszące jej instalacje mają być gotowe w 2015 roku i zajmą teren o powierzchni 175 hektarów. Obsługa obiektu liczyć będzie około 200 amerykańskich wojskowych i techników. (PAP)

fot.Armin Weigel/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*