Rozpoczął się szczyt NATO w Newport

Rozpoczął się szczyt NATO w Newport

Reakcja na konflikt rosyjsko-ukraiński, przyszłość Afganistanu i wydatki obronne będą głównymi tematami dwudniowego szczytu NATO, który rozpoczął się w czwartek wczesnym popołudniem w walijskim Newport.

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen i brytyjski premier David Cameron powitali przywódców państw i rządów krajów członkowskich i partnerskich NATO.

Postulowane przez Polskę i kraje bałtyckie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu będzie tematem rozmów drugiego dnia szczytu. Według zapowiedzi NATO ma podnieść gotowość części sił reagowania tak, by były gotowe działać w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen fot.Oliver Hoslet/EPA

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen fot.Oliver Hoslet/EPA

Formalnie szczyt rozpoczyna się od spotkania na temat przyszłego zaangażowania w Afganistanie po kończącej się w tym roku misji ISAF. Szefowie państw i rządów z krajów NATO będą o tym rozmawiać z przedstawicielami 27 krajów, które nie należą do Sojuszu, ale włączyły się do operacji ISAF.

Również w czwartek odbędzie się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem prezydenta Petra Poroszenki.

Wieczorem prezydenci i premierzy państw NATO spotkają się na roboczej kolacji w Cardiff.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO będą rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z państw aspirujących do członkostwa w Sojuszu – Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji i Macedonii. Zdolność do współdziałania będzie tematem posiedzenia ministrów obrony państw członkowskich i krajów partnerskich, w tym z Australii, Nowej Zelandii, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Szefowie dyplomacji odbędą w piątek konsultacje z przedstawicielami UE, OBWE i Rady Europy. Ministrowie obrony będą rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z Australii, Finlandii, Gruzji, Jordanii i Szwecji. (PAP)

Zdjęcie główne: od lewej: prezydent Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent USA  Barack Obama, brytyjski premier David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Włoch Matteo Renzi fot.Alain Jocard/EPA

Przeciwnicy NATO w Walii fot.Neil Munns/EPA

Przeciwnicy NATO w Walii fot.Neil Munns/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: NATO, szczyt, walia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*