Rowhani: wbrew opinii Trumpa umowa atomowa korzystna dla wszystkich

Rowhani: wbrew opinii Trumpa umowa atomowa korzystna dla wszystkich

Wbrew opinii prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienie atomowe między Iranem a sześcioma mocarstwami jest korzystne dla wszystkich stron – oświadczył we wtorek irański prezydent Hasan Rowhani. Umowa może być krokiem do złagodzenia napięć w regionie – dodał.

„Nowy prezydent USA czyta tekst umowy atomowej, ale nie może jej zaakceptować. Mówi, że to najgorsza umowa w historii” – powiedział Rowhani w wystąpieniu transmitowanym na żywo przez państwową telewizję.

Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w listopadzie ubiegłego roku Trump określał umowę atomową z Iranem jako „katastrofalną” i groził renegocjacją jej zapisów. W styczniu Rowhani zapowiedział, że Iran odmówi podjęcia renegocjacji tej umowy, jeśli Trump będzie się tego domagał.

14 lipca 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy zawarły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran rezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji. (PAP)

Na zdj.: Hasan Rowhani fot.Enrique De La Osa/Pool/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*