Rosja/Uszakow: Putin i Merkel porozmawiają w niedzielę o Ukrainie

Angela Merkel fot.Maurizio Gambarini/EPA

Angela Merkel fot.Maurizio Gambarini/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie – zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

„Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozmów z niemiecką kanclerz” – poinformował Uszakow dziennikarzy.

Ze względu na konflikt z Rosją o Ukrainę większość przywódców krajów zachodnich nie weźmie udziału w obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Merkel przyjedzie do Moskwy dzień później. Razem z Putinem złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uszakow powiedział, że uroczystościach z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej Moskwę w dniach 7-9 odwiedzi 27 szefów państw i rządów. Dotychczas Moskwa informowała, że na obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja w stolicy Rosji przyjedzie 22 spośród 68 zaproszonych zagranicznych gości, w tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szefowa UNESCO Irina Bokowa.

Doradca prezydenta wspomniał też, że Putin w piątek, 8 maja, przeprowadzi rozmowy w Moskwie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Zaznaczył, że podczas wizyty chińskiego prezydenta planowane jest podpisanie wielu umów.

Chiński przywódca ma być obecny 9 maja na paradzie wojskowej na Placu Czerwonym.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*