Rosja: w Syrii walczymy nie w obronie Asada, lecz z terrorystami

Rosja: w Syrii walczymy nie w obronie Asada, lecz z terrorystami

Premier Dmitrij Miedwiediew powiedział w sobotę, że Rosja prowadzi w Syrii operację powietrzną nie w obronie prezydenta Baszara el-Asada, lecz przeciwko terrorystom. W wywiadzie telewizyjnym Miedwiediew zaznaczył, że o przyszłości Syrii zadecydują Syryjczycy.

Zapytany o to, czy Syria powinna być rządzona przez Asada, premier Rosji odparł, że nie o to chodzi i że o tym, kto będzie rządzić w Syrii, powinien zadecydować sam naród syryjski. Oświadczył, że Moskwa nie broni w Syrii Asada, lecz własnych interesów i chce, żeby w tym kraju była prawowita cywilizowana władza, a nie terroryści z Państwa Islamskiego (PS).

Zaznaczył jednak, że Moskwa wychodzi z założenia, że obecnie prawowitą władzą w Syrii jest prezydent Asad.

Rosja w ostatnim dniu września rozpoczęła naloty w Syrii twierdząc, że mają one na celu zwalczanie IS; źródła zachodnie twierdzą, że celem nalotów są też umiarkowani rebelianci walczący z reżimem Asada.

Miedwiediew skrytykował w wywiadzie dla telewizji Rossija 1 decyzję USA, które odmówiły wysłania do Moskwy delegacji w celu omówienia kryzysu syryjskiego, a następnie przyjęcia w tym samym celu rosyjskiej delegacji w Waszyngtonie. Na czele rosyjskiej delegacji miał stanąć premier.

Prezydent Barack Obama podkreślił w piątek, że USA i Rosja mają zupełnie inną strategię doprowadzenia do zakończenia konfliktu w Syrii, toteż jedynym przedmiotem współpracy z Moskwą jest unikanie przypadkowych kolizji między należącymi do obu stron samolotami przeprowadzającymi bombardowania w syryjskiej przestrzeni powietrznej.

Zdaniem Miedwiediewa Amerykanie pokazali swą słabość nie zgadzając się na rozmowy w sprawie Syrii, a decyzję o odmowie przyjęcia delegacji rosyjskiej nazwał „głupią”. „Przecież dla wszystkich jest oczywiste, że wyniki ich (amerykańskich) działań właśnie w tym rejonie walki z IS są praktycznie zerowe; IS wciąż się rozszerza. Dopiero ingerencja Rosji zmieniła sytuację” – powiedział premier. (PAP)

Na zdj.: Dmitrij Miedwiediew, premier Rosji fot.Dmitry Astakhov/RIA Novosti, Government Press Service/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*