Rosja. Uszakow: na razie nie ma przygotowań do wizyty Putina w Waszyngtonie

Rosja. Uszakow: na razie nie ma przygotowań do wizyty Putina w Waszyngtonie

Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział we wtorek, że na razie nie rozpoczęto prac nad przygotowaniem wizyty Władimira Putina w Waszyngtonie. Według Uszakowa strona amerykańska chciałaby zorganizować tę wizytę pod koniec roku.

„Podczas spotkania (Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem – PAP) w Helsinkach nie omawiano kwestii zorganizowania przyszłych kontaktów. Jednak kilka dni później strona amerykańska zaproponowała przeprowadzenie kolejnego szczytu w Waszyngtonie pod koniec bieżącego roku” – powiedział Uszakow.

Jak wyjaśnił, propozycję złożył kilka dni po szczycie w Helsinkach doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton; szczyt w fińskiej stolicy odbył się 16 lipca.

Uszakow dodał, że „jeśli chodzi o praktyczne przygotowania do nowego spotkania, to takie prace jeszcze się nie rozpoczęły”. Nie wykluczył, że przywódcy Rosji i USA mogą spotkać się w Buenos Aires w kuluarach szczytu G20, czy też na innych forach międzynarodowych, w których obaj będą brać udział. Szczyt G20 odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.

Doradca Putina potwierdził, że przygotowywane jest spotkanie Boltona z przedstawicielami rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Zastrzegł jednak, że nie wie, gdzie spotkanie to może się odbyć. Poinformował, że weźmie w nim udział ze strony rosyjskiej szef Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

W styczniu USA objęły sankcjami przedstawicieli Rosji – polityków i biznesmenów, którzy zdaniem Waszyngtonu skorzystali na powiązaniach z Putinem. Na liście tej znalazł się również Patruszew.

Po szczycie w Helsinkach strona amerykańska poinformowała, iż kolejne spotkanie Putina i Trumpa mogłoby odbyć się jesienią.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*