Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii; ich cel nie jest jasny

fot.Mohammed Saber/EPA

fot.Mohammed Saber/EPA

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu przez lotnictwo ataków na dżihadystyczne Państwo Islamskie w Syrii. Jednak według amerykańskich i francuskich źródeł ataki wymierzone są w grupy opozycyjne i służą wsparciu reżimu w Damaszku.

W czasie narady z członkami rządu w rezydencji prezydenta Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą oświadczył on, że wszyscy partnerzy Rosji zostali poinformowani o działaniach rosyjskich sił. Dodał, że oczekuje od syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada elastyczności i gotowości do pójścia na kompromis z opozycją tolerowaną przez reżim w Damaszku w sprawie przyszłości kraju. Rosja jest uważana za sojusznika Asada.

Według Putina długotrwałe uregulowanie kryzysu w Syrii możliwe jest „tylko na podstawie reform politycznych i dialogu” z – jak to określił – „zdrowymi siłami w kraju”.

Jak podano, w Syrii bombardowany jest sprzęt islamistów, składy broni, amunicji i paliwa, a także infrastruktura służąca do łączności. Putin zaznaczył, że jedynym sposobem walki z terrorystami w Syrii są działania prewencyjne.

Syryjskie źródła bezpieczeństwa podały, że lotnictwo rosyjskie i syryjskie przeprowadziło w środę wiele ataków na „pozycje terrorystyczne” w trzech prowincjach – Hama, Hims i Latakia. Agencja AFP precyzuje, że atakowane tereny w Hims i Latakii znajdują się rękach Frontu al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, i islamistycznych rebeliantów, podczas gdy w Hamie są obecni dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS).

Tymczasem francuskie źródło dyplomatyczne oceniło, że rosyjskie ataki w Syrii najwyraźniej służą wsparciu reżimu Asada i wymierzone są w syryjską opozycję, a nie bojowników z IS.

Zastrzegające sobie anonimowość źródło podkreśliło, że jeśli celem nalotów faktycznie są okolice Hims w zachodniej Syrii, to nie jest atakowane Państwo Islamskie, „tylko prawdopodobnie ugrupowania opozycyjne, co potwierdza, że (Rosjanie) raczej udzielają wsparcia reżimowi Baszara (el-Asada) niż walczą z Państwem Islamskim”.

Także anonimowy przedstawiciel USA powiedział agencji Reutera, że dotychczasowe rosyjskie naloty najwyraźniej nie są wymierzone w terytoria kontrolowane przez Państwo Islamskie i koncentrują się m.in. w okolicach Hims. Źródło zastrzegło, że wszelkie informacje na ten temat są wstępne.

Wspierane przez zagranicę ugrupowanie rebelianckie, walczące z Asadem, podało, że jego bojownicy zostali zaatakowani przez rosyjskie lotnictwo w północno-zachodniej Syrii. Dowódca ugrupowania powiedział Reuterowi, że rannych zostało ośmiu bojowników.

Z kolei przewodniczący wspieranej przez Zachód Syryjskiej Koalicji Narodowej Chaled Chodża, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przekazał na Twitterze, że w rosyjskich bombardowaniach w Syrii zginęło co najmniej 36 cywilów. Potwierdził, że ataki koncentrują się na obszarach, na których nie ma Państwa Islamskiego i bojowników powiązanych z Al-Kaidą.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby oświadczył, że przedstawiciel Rosji w Bagdadzie uprzedził personel amerykańskiej ambasady o zamiarze rozpoczęcia nalotów przeciwko Państwu Islamskiemu i zwrócił się z prośbą do USA, by amerykańskie lotnictwo unikało syryjskiej przestrzeni powietrznej na czas rosyjskiej misji.

Kirby oznajmił natomiast dziennikarzom na marginesie ZO NZ, że rosyjskie posunięcia „nie zmienią w żaden sposób charakteru misji USA czy koalicji przeciwko IS, w szczególności misji lotniczych”.

Wcześniej w środę zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii wyraziła Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu. Wniosek prezydenta Putina w tej sprawie przyjęto jednomyślnie – poinformował szef administracji Kremla Siergiej Iwanow.

Kreml próbuje pomniejszyć wagę tej decyzji, podkreślając, że chodzi jedynie o użycie sił powietrznych, a nie lądowych – wskazywała Associated Press.

Prezydent musi zgodnie z konstytucją zwracać się o zgodę do wyższej izby parlamentu na użycie sił zbrojnych za granicą; ostatni raz zrobił to przed zaanektowaniem przez Rosję Krymu w marcu 2014 roku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Comments

 1. iwan
  iwan 1 października, 2015, 06:33

  Brawo Putin! Propaganda Amerykanska bedzie teraz wmawiac ludzia ze Putin jest be, a prawda jest taka ze amerykanie chca zniszczyc Aasada zeby miec wiecej kontroli w regionie dlatego Ameryka wprowadza wszedzie demokracje zeby miec wszystko pod kontrola. To wszystko to jest robota Fedu i bankierowcow to oni rozdaja karty i wyznaczaja reguly, a skorumpowany read amerykanski przystaje na to. Za niedlugo zobaczycie co sie tutaj bedzie dzialo jak dolar upadnie, bedziecie mieli druga wojne domowa.

  Reply this comment
 2. Swolocz
  Swolocz 3 października, 2015, 19:37

  Wyemigrujemy do twojej ukochanej rosji

  Reply this comment
 3. iwan
  iwan 4 października, 2015, 19:10

  Nie jestem zwolennikiem Rosji ale akurat w tym przypadku to ich popieram bo wiem ze Usa chca obalic Aasada dla swoich korzysci a nie dla dobra Syrii.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*