Rosja. Prezydent Putin w noworocznym orędziu o „powrocie Krymu”

Rosja. Prezydent Putin w noworocznym orędziu o „powrocie Krymu”

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę w orędziu noworocznym, że „powrót Krymu do domu” na zawsze pozostanie jednym z kluczowym wydarzeń w historii Rosji. Orędzie wyemitowano na rosyjskim dalekim wschodzie, gdzie już od kilku godzin jest r. 2015.

Putin podziękował Rosjanom za jedność i gotowość do obrony interesów państwa w kończącym się roku 2014.

„Miłość Ojczyzny – to jedno z najmocniejszych, wzniosłych uczuć. Przejawiła się w pełni w braterskim wsparciu mieszkańców Krymu i Sewastopola, gdy zdecydowanie postanowili powrócić do domu rodzinnego” – powiedział prezydent Rosji.

W marcu Moskwa włączyła ukraiński Krym w skład Federacji Rosyjskiej. W związku z zaanektowaniem Krymu oraz za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy państwa zachodnie nałożyły na Rosję sankcje.

Putin, jak pisze Reuters, staje obecnie w obliczu największych wyzwań podczas swych 15-letnich rządów; gospodarka pogrąża się w recesji z powodu zachodnich sankcji i spadających cen ropy naftowej – głównego produktu eksportowego Rosji.

Prognozy na rok 2015 przewidują możliwy spadek PKB co najmniej o 4 proc. jeśli ceny ropy pozostaną na poziomie 60 dol.

„W rozpoczynającym się nowym roku musimy wspólnie rozwiązać niemało zadań i rok ten będzie taki, jakim sami go uczynimy” – powiedział prezydent Rosji. Zaapelował do współobywateli o efektywną, twórczą pracę. „Innej recepty nie ma” – powiedział.(PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin fot.Sergei Chirikov/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*