Rosja potwierdziła wizytę Tillersona w Moskwie w dniach 11-12 kwietnia

Rosja potwierdziła wizytę Tillersona w Moskwie w dniach 11-12 kwietnia

MSZ Rosji potwierdziło w środę, że w dniach 11-12 kwietnia wizytę w Moskwie złoży sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Wśród tematów rozmów z ministrem Siergiejem Ławrowem będzie walka z IS w Syrii i sytuacja na Ukrainie; może pojawić się temat kontroli zbrojeń.

Rosyjskie ministerstwo powiadomiło o tym w komunikacie. Przypomniało, że Tillerson odwiedzi Rosję po raz pierwszy jako sekretarz stanu USA.

Szefowie dyplomacji Rosji i USA będą rozmawiać o „aktualnych zadaniach w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego”, w tym o walce z Państwem Islamskim (IS) i innymi grupami terrorystycznymi w Syrii.

Tematem będzie także deeskalacja konfliktów na Bliskim Wschodzie, w Libii i Afganistanie.

Rosyjski resort oświadczył, że w kwestii konfliktu na Ukrainie akcent zostanie położony „na konieczność wypełnienia przez Kijów jego zobowiązań w kwestii porozumień mińskich”. Władze Rosji systematycznie odrzucają naciski na realizację porozumień mińskich przez stronę rosyjską, obwiniając władze ukraińskie o brak postępu w ich wdrożeniu.

Moskwa ma nadzieję, iż „wizyta nowego sekretarza stanu USA pomoże w wyprowadzeniu stosunków rosyjsko-amerykańskich na drogę trwałego rozwoju, pozwoli podnieść poziom wzajemnego zaufania” – oświadczyło MSZ.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówił w zeszłym tygodniu, że spotka się z Tillersonem, jeśli odwiedzi on Moskwę, i wskazał wspólną walkę z terroryzmem jako temat rozmów. Rosja sygnalizowała dotąd, że tę kwestię uważa za główne pole ewentualnej współpracy z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Na zdj.: Rex Tillerson fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*