Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

epa05031642 A handout frame grab from video footage published on the official website of the Russian Defence Ministry 18 November 2015 shows smoke rising after strike carried out by a Russian Su-34 bomber against what Russia says was Islamic State (ISIS or IS) oil refining plant. Russian aviation has significantly increased the intensity of strikes against what Russia says were Islamic State targets in Syria.  EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE BEST QUALITY AVAILABLE/HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

fot.Russian Defence Ministry Press Office/EPA

Rosja ostrzegła w poniedziałek USA, że już od wtorku może w trybie jednostronnym zacząć odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii, jeśli Amerykanie nie zechcą skoordynować zasad kontroli wstrzymania działań zbrojnych.

Rosyjski sztab generalny zaproponował w poniedziałek USA przeprowadzenie jak najszybciej spotkania w celu omówienia porozumienia ws. mechanizmu kontroli rozejmu w Syrii; zastrzegł, że przy braku odpowiedzi Rosja będzie działać sama.

Szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Siergiej Rudskoj powiedział, że rosyjsko-amerykańskie konsultacje przeprowadzone 18 marca w Ammanie wyjawiły brak gotowości USA do merytorycznego omówienia kontroli rozejmu w Syrii.

„Opóźnianie wejścia w życie ustalonych zasad reagowania na naruszanie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii jest nie do przyjęcia. W następstwie prowokacyjnych akcji i ostrzałów każdego dnia giną tam ludzie” – powiedział Siergiej Rudskoj.

Zaznaczył, że jeśli Rosja nie otrzyma odpowiedzi USA na swoje propozycje w sprawie kontroli zawieszenia broni, jest gotowa od wtorku, 22 marca, do stosowania w trybie jednostronnym siły przeciw zbrojnym ugrupowaniom systematycznie naruszającym rozejm w Syrii. Przypomniał, że Rosja skierowała do Amerykanów stosowne propozycje 25 lutego.

„Przy braku reakcji USA na te propozycje Federacja Rosyjska przystąpi od 22 marca do jednostronnego stosowania zasad przewidzianych w porozumieniu” – powiedział

Zdaniem generała Rudskiego spotkanie delegacji Rosji i USA mogłoby się odbyć w Moskwie lub w innym dogodnym miejscu.

W reakcji na rosyjskie sugestie cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, że wszelkie uwagi Rosji dotyczące naruszania rozejmu obowiązującego od trzech tygodni w Syrii zostały już załatwione w sposób konstruktywny.

„Widzieliśmy doniesienia mediów na temat obaw Rosji dotyczących naruszania rozejmu. Ktokolwiek czyni takie uwagi, musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny” – powiedział w Genewie agencji Reuters niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz USA.

W wyniku kruchego, uzgodnionego przez Rosję i USA rozejmu w Syrii, który obowiązuje od 27 lutego, zmalała przemoc na zachodzie. Zawieszenie broni nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

W ubiegłym tygodniu na temat zawieszenie broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry. Uzgodnili, że potrzebne jest „pogłębienie współpracy” między Rosją a USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegać łamaniu rozejmu.

Rosyjski MSZ potwierdził, że ustalono, iż Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w tym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*