Rosja obniży wysokość kaucji zabezpieczających dla Mastercard i Visa

Rosja obniży wysokość kaucji zabezpieczających dla Mastercard i Visa

Rosja obniży dla firm Mastercard i Visa wysokość kaucji zabezpieczających wymaganych do działalności w tym kraju – poinformował w środę pierwszy wicepremier Igor Szuwałow. Zapewnił, że Rosja robi wszystko, co możliwe, by obie firmy nadal tam działały.

Szuwałow wyraził przekonanie, że działania podejmowane przez rząd uspokoją obie kompanie – podaje radio Echo Moskwy. Przy czym, jak zaznaczył wicepremier, nie będzie całkowitego zniesienia kaucji zabezpieczających.

Mastercard i Visa zawiesiły obsługę kilku rosyjskich banków ze względu na amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę, więc Rosja przyjęła regulacje zobowiązujące te firmy od 1 lipca do wpłacania raz na kwartał do rosyjskiego banku centralnego kaucji zabezpieczającej, wynoszącej 25 proc. ich średniego dziennego obrotu w Rosji.

Obie firmy rozważały w konsekwencji całkowite wycofanie się z Rosji. Jednak minister finansów tego kraju Anton Siłuanow zapowiedział pod koniec maja rozmowy w sprawie kaucji i wyraził nadzieję, że uda się znaleźć „rozsądne rozwiązanie”.

W kwietniu Rosja ujawniła plany wprowadzenia własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się od Visy i Mastercard po kłopotach, jakie spowodowało zawieszenie obsługi kart kredytowych i debetowych klientów rosyjskich banków objętych sankcjami oraz banków od nich zależnych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*