Rosja. Nawalny skazany na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu

Rosja. Nawalny skazany na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu

Sąd w Kirowie skazał w środę rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, uznając go za winnego defraudacji na szkodę państwowej spółki Kirowles. Mimo wyroku Nawalny zapowiedział prowadzenie kampanii wyborczej.

Prawomocny wyrok skazujący, jeśli zostanie potwierdzony po apelacji, pozbawi Nawalnego prawa do kandydowania w wyborach, a więc uniemożliwi zapowiedziany przez opozycjonistę udział w elekcji prezydenckiej w Rosji w przyszłym roku.

Nawalny oświadczył po wyroku, iż „właśnie teraz uczestniczy” w kampanii. Oświadczył, że nie uznaje wyroku, i wyraził przekonanie, że zostanie on uchylony. Wcześniej Nawalny i jego adwokaci zapowiadali, że będą odwoływać się od wyroku skazującego. Nalegali na uniewinnienie oraz umorzenie sprawy.

Proces był powtórzeniem postępowania sądowego z 2013 roku w tej samej sprawie. Nawalny został wówczas skazany na pięć lat kolonii karnej. Później, w wyniku apelacji, karę tę zawieszono. Następnie Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) orzekł, że Rosja naruszyła prawo Nawalnego do rzetelnego procesu, i zarządził wypłacenie mu 56 tys. euro kosztów sądowych i poniesionych szkód. Po decyzji ETPCz rosyjski Sąd Najwyższy uchylił wyrok z 2013 roku, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy przed tym samym sądem w Kirowie. (PAP)

Na zdj.: Aleksiej Nawalny fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*