Rosja nakłada sankcje na 12 wojskowych USA

Rosja nakłada sankcje na 12 wojskowych USA

Rosja postanowiła w sobotę nałożyć sankcje na 12 amerykańskich wojskowych, którzy, jej zdaniem, są odpowiedzialni za torturowanie więźniów w Guantanamo i więzieniu Abu Ghraib w Iraku. Jest to reakcja na nowe sankcje podjęte w środę wobec Moskwy przez Waszyngton.

Amerykański żołnierz w bazie w Guantanamo na Kubie fot.Johannes Schmitt-Tegge/EPA

Amerykański żołnierz w bazie w Guantanamo na Kubie fot.Johannes Schmitt-Tegge/EPA

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swej stronie internetowej listę 12 nazwisk żołnierzy amerykańskich, wśród których figuruje kontradmirał Richard Butler, komendant więzienia w Guantanamo i sędzia, który odrzucił prośbę więźnia o zaprzestanie przymusowego karmienia podczas ramadanu.

12 wojskowych USA nie ma wstępu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Lista zawiera również nazwiska żołnierzy służących w amerykańskim więzieniu Abu Ghraib w Iraku, gdzie aresztowani byli poddawani torturom.

Pierwszą „listę Guantanamo”, zawierającą 18 nazwisk Rosja opublikowała w ubiegłym roku w odpowiedzi na przyjęcie w grudniu 2012 roku przez amerykański Kongres tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 roku w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji.

Administracja USA została zobowiązana przez tę ustawę do nałożenia sankcji na konkretne osoby odpowiedzialne za śmierć adwokata, a także na urzędników podejrzanych o brutalne łamanie praw człowieka.

Waszyngton zdecydował się w środę na wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji za jej rolę w kryzysie ukraińskim. Zaostrzone sankcje obejmują koncern Rosnieft i własny bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. Sankcje rozszerzono na wyższych przedstawicieli władz Rosji, w tym zastępcę przewodniczącego Dumy Państwowej, ministra do spraw Krymu i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa, oraz na jednego z liderów prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy Aleksandra Borodaja. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*