Rosja. MSZ krytykuje naloty USA na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii

Rosja. MSZ krytykuje naloty USA na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii

Jako „próbę rozwiązywania własnych zadań geopolitycznych” określiło we wtorek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęte minionej nocy przez USA i kraje sojusznicze ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

Oświadczyło, że działania te „naruszają suwerenność państw regionu, potęgują napięcie i jeszcze bardziej destabilizują sytuację”.

Resort spraw zagranicznych Rosji oznajmił, że „działania takie mogą być podejmowane wyłącznie w ramach prawa międzynarodowego”. „Przewiduje to nie formalne jednostronne +powiadomienie+ o atakach, lecz uzyskanie precyzyjnie wyrażonej zgody rządu Syrii lub podjęcie stosownej decyzji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ” – zaznaczył.

Rosyjskie MSZ podkreśliło, że „walka z terroryzmem na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej wymaga skoordynowanych wysiłków ze strony całej wspólnoty światowej pod egidą ONZ”. „Próby rozwiązywania własnych zadań geopolitycznych z naruszeniem suwerenności państw regionu, jedynie potęgują napięcie i jeszcze bardziej destabilizują sytuację” – dodało.

Oświadczyło, że „inicjatorzy jednostronnych scenariuszy siłowych ponoszą całą odpowiedzialność prawno-międzynarodową za ich skutki”.

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez prezydenta USA Baracka Obamę strategii walki z Państwem Islamskim (IS) siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przy wsparciu Jordanii, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje IS w Syrii. (PAP)

Na zdjęciu:

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*