Rosja. Kreml: nie rozmawialiśmy w Paryżu z synem Trumpa o Syrii

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Kreml oświadczył w piątek, że oficjalni przedstawiciele Rosji nie uczestniczyli w rozmowach w Paryżu z synem prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o zakończeniu wojny w Syrii. Informację o spotkaniu Trumpa jr ze zwolennikami Kremla podał „Wall Street Journal”.

Pytany o spotkanie Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina, odparł: „Ani Kreml, ani przedstawiciele rosyjskiego MSZ nie mają żadnego związku z tymi rozmowami” – poinformowała agencja Interfax.

Przypomniał, że „pomysł współpracy w celu politycznego uregulowania w Syrii to idea, którą od początku popiera prezydent Putin”. Dodał jednocześnie, że inicjatywa ta nie znajduje zrozumienia u obecnej administracji USA.

„Wall Street Journal” napisał w czwartek, że do prywatnych rozmów Donalda „Trumpa juniora z dyplomatami, biznesmenami i politykami, które w części koncentrowały się na znalezieniu sposobu współpracy z Rosją, by zakończyć wojnę w Syrii” doszło 11 października w Paryżu.

Według nowojorskiego dziennika gospodarzem rozmów był francuski think tank, którego założycielami są blisko współpracujący z Rosją Fabien Baussart i jego żona Randa Kassis. Urodzona w Syrii Kassis jest liderem grupy syryjskiej wspieranej przez Kreml. „Grupa zabiega o polityczną transformację w Syrii, ale we współpracy z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem, bliskim sojusznikiem Moskwy” – precyzuje „WSJ”.

Była szefowa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, a obecnie doradczyni jego zespołu ds. przejęcia administracji Kellyanne Conway potwierdziła „WSJ”, że Trump Jr. wziął udział w paryskim spotkaniu. Jednak minimalizowała znaczenie rozmów z Kassis, podkreślając, że w spotkaniu, które miało formę kolacji, brało udział 30 osób z całego świata zainteresowanych amerykańskimi wyborami. (PAP)

Categories: Świat
Tags: kreml, Rosja, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*