Rosja i USA wspólnie przeciw terroryzmowi

Moskwa – Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w czwartek wyraził przekonanie, że niedawna tragedia w Bostonie skłoni Rosję, USA i inne państwa do połączenia wysiłków w walce z terroryzmem.

fot.Pete Souza/ Prezydent Barack Obama i premier Rosji Władimir Putin w 2009 r.

fot.Pete Souza/ Prezydent Barack Obama i premier Rosji Władimir Putin w 2009 r.

Putin mówił o tym podczas swego dorocznego teledialogu z obywatelami. Prezydent występuje ze specjalnego studia w sali wystawowej Gostinyj Dwor, nieopodal Kremla. Telemost jest transmitowany na żywo przez stacje telewizyjne Kanał 1, Rossija i Rossija-24, a także rozgłośnie radiowe Majak, Wiesti FM i Radio Rossii.

Putin przypomniał, że Rosja sama jest ofiarą międzynarodowego terroryzmu. Wyznał przy tym, że zawsze go irytowało, gdy „zachodni partnerzy i media terrorystów, którzy popełniali barbarzyńskie, krwawe zbrodnie w Rosji, nazywali powstańcami, a nigdy – terrorystami”.

Prezydent oznajmił, iż Rosja „zawsze mówiła, że terroryzm jest wspólnym zagrożeniem; że potrzebna jest współpraca, a nie deklaracje”. „Tragedia w Bostonie potwierdziła słuszność naszej tezy” – wskazał.

Putin skrytykował tych polityków amerykańskich, którzy proponują, by sprawca zamachu w Bostonie Dżochar Carnajew był sądzony jako jeniec wojenny. „To jakieś brednie. Czy tam znów wybuchła wojna domowa między Północą i Południem?” – zapytał.

 (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*