Rosja. Były doradca Putina: generałowie spiskują przeciwko prezydentowi

Rosja. Były doradca Putina: generałowie spiskują przeciwko prezydentowi

Były doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Andriej Iłłarionow utrzymuje, że zniknięcie Władimira Putina ze sceny politycznej jest wynikiem „spisku generałów”, który zawiązał się w Moskwie. Iłłarionow twierdzi, że jego konsekwencją będzie rychłe odsunięcie Putina od władzy.

Były kremlowski urzędnik sformułował te oceny na swoim blogu prowadzonym w serwisie blogów LiveJournal.

Według Iłłarionowa „po dwóch tygodniach ciężkiej walki pod dywanem +partia krwi i mamony+, poniosłszy ciężkie straty, wycofuje się na całej szerokości frontu pod naciskiem +partii wielkiej krwi+”.

„(Szef Administracji Prezydenta) Siergiej Iwanow, który od 27 lutego był nieobecny w przestrzeni publicznej, wrócił, utrwalając sojusz z Rosyjską Cerkwią Prawosławną lub co najmniej gwarantując sobie jej neutralność. (Sekretarz Rady Bezpieczeństwa) Nikołaj Patruszew na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w Piatigorsku przyjął kapitulację (prezydenta Czeczenii) Ramzana Kadyrowa. (Redaktor naczelny +Niezawisimej Gaziety+) Konstantin Remczukow z loży Teatru Bolszoj poinformował o bliskiej dymisji (prezesa koncernu naftowego Rosnieft) Igora Sieczyna. Przesądzona wydaje się dymisja (ministra spraw wewnętrznych) Władimira Kołokolcewa” – wylicza b. doradca Putina.

„Innymi słowy, siłowe i finansowe filary +narodowego przywódcy+ (jak w Rosji określa się Putina – PAP) zostały sparaliżowane” – dodaje.

Iłłarionow zauważa, że „w odróżnieniu od Iwanowa, który się pojawił, Putin zniknął”. „Odwołanie wizyty w Kazachstanie i aktywnie wrzucane do społecznego obiegu informacje o jego +chorobach+ każą zastanowić się nad tym, gdzie on fizycznie się znajduje i w jakim jest stanie” – konstatuje.

Były kremlowski urzędnik podkreśla, że „jeśli ta analiza jest trafna, to w najbliższych dniach należy spodzidewać się dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa i powołania na jego miejsce Iwanowa”. „Duma Państwowa pod kierunkiem Siergieja Naryszkina zapewni właściwe głosowania swoich deputowanych” – dodaje.

Po tym wszystkim – prognozuje Iłłarionow – „opinia publiczna zostanie poinformowana, że +narodowy przywódca+ powinien udać się na zasłużony wypoczynek”.

Putin od ośmiu dni nie pojawia się publicznie. Jedynie na stronie internetowej Kremla publikowane są informacje o niepublicznej aktywności głowy państwa. Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow konsekwentnie zaprzecza, jakoby Putin był chory.

Po raz ostatni prezydent pojawił się przed dziennikarzami 5 marca – w tym dniu podejmował na Kremlu premiera Włoch Matteo Renziego.

62-letni Iwanow, trzygwiazdkowy generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), to jeden z najbliższych współpracowników Putina. Przed objęciem funkcji szefa administracji prezydenta (w 2011 roku) był pierwszym wicepremierem, a wcześniej – ministrem obrony. Od dawna uważany jest za poważnego kandydata na następcę Putina na Kremlu.

W 2007 roku był głównym kandydatem na „strażnika kremlowskiego tronu”, jednak wybór Putina padł wtedy na Miedwiediewa, który w efekcie przez cztery lata (2008-12) zastępował go na urzędzie prezydenta. W 2008 roku Putin, po dwóch kadencjach prezydenckich, musiał odejść z Kremla, gdyż konstytucja Federacji Rosyjskiej nie pozwalała mu na ubieganie się o trzecią kadencję z rzędu. W 2012 roku, po „rezygnacji” Miedwiediewa ze starań o reelekcję, wrócił na Kreml.

W środę Iwanow wziął udział w posiedzeniu rady nadzorczej Prawosławnej Encyklopedii. Posiedzeniu przewodniczył patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. W gremium tym – obok Iwanowa – zasiada też Naryszkin, również wywodzący się ze służb specjalnych.

Sieczyn, to były wicepremier i wiceszef Administracji Prezydenta. Uważany jest za zausznika Putina.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin fot.Maxim Shipenkov/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*