Rosja. Amerykański biznesmen Calvey pozostanie w areszcie domowym

Rosja. Amerykański biznesmen Calvey pozostanie w areszcie domowym

Moskiewski Sąd Miejski zadecydował w czwartek o pozostawieniu w areszcie domowym amerykańskiego biznesmena Michaela Calveya, założyciela jednej z najdłużej działających w Rosji firm inwestycyjnych – Baring Vostok.

Sąd jednocześnie złagodził środek zapobiegawczy wobec drugiego cudzoziemca aresztowanego w sprawie Baring Vostok, menadżera z Francji Philippe’a Delpala – zostanie on przeniesiony z aresztu śledczego do aresztu domowego.

Calvey i Delpal, którzy są oskarżeni o malwersacje na szkodę banku Wostocznyj, pozostaną w areszcie domowym do 13 października.

Natomiast w areszcie śledczym pozostają wciąż dwaj inni menadżerowie zatrzymani razem z Calveyem w połowie lutego – Iwan Zjuzin, dyrektor Baring Vostok ds. inwestycji oraz Maksim Władimirow, dyrektor spółki Pierwoje Kollektorskoje Biuro (PKB).

Aresztowanie założyciela Baring Vostok nastąpiło po wielomiesięcznym konflikcie biznesowym pomiędzy Calveyem a grupą mniejszościowych akcjonariuszy banku Wostocznyj, jednego z dużych banków regionalnych. Baring Vostok ma pakiet większościowy w tym banku. Inna kontrolowana przez Calveya firma wzięła w banku kredyt, który potem został zwrócony poprzez przekazanie bankowi akcji tej firmy. Śledczy twierdzą, że rzeczywista wartość owych akcji była kilkakrotnie niższa. Calvey i jego współpracownicy zostali oskarżeni o malwersacje na sumę 2,5 mld rubli (ok. 38 mln USD) na szkodę banku Wostocznyj.

W obronie Calveya i Delpala wypowiadają się prominentni przedstawiciele biznesu i inwestorzy zagraniczni w Rosji. (PAP)

Na zdjęciu: Michael Calvey
fot.SERGEI ILNITSKY/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*