Rezolucja o Polsce tematem rozmów Schetyny w Brukseli z politykami EPL

Grzegorz Schetyna fot.Filip Singer/EPA

Grzegorz Schetyna fot.Filip Singer/EPA

Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że będzie rozmawiał w Brukseli z politykami Europejskiej Partii Ludowej o kształcie rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce. „Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję” – oświadczył.

„Będziemy konsultować i rozmawiać o sytuacji w Polsce. Jesteśmy bardzo często pytani i ta nasza ocena jest jednoznaczna i krytyczna. Przyjeżdżamy, żeby rozmawiać o konkretach. Tym konkretem będzie rezolucja, która pojawi się na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu” – powiedział Schetyna dziennikarzom w Brukseli.

Polityk PO bierze udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Jak poinformował, spotka się m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem frakcji EPL w europarlamencie Manfredem Weberem. Spotkania europejskich chadeków odbywają się cyklicznie przed szczytami UE.

„Dziś twardo mówimy: nie ma zgody na łamanie prawa, na łamanie konstytucji. Dziś oczekujemy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego i to może otworzyć przestrzeń do rozmowy między rządzącymi a opozycją, miedzy PiS a PO” – podkreślił Schetyna.

Jak przekonywał, największe frakcje PE są za przyjęciem rezolucji ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dodał, że głosy tych ugrupowań mają złożyć się na przekonanie, że „nie ma innej drogi” niż szanowanie prawa.

Rozmowa z liderami EPL ma dotyczyć tego, czy rezolucja PE ma dotyczyć tylko kwestii Trybunału Konstytucyjnego, czy też innych spraw. Schetyna w tym kontekście wymienił „likwidację służby cywilnej”, ustawę o prokuraturze, ustawę o policji i inwigilacji.

Odnosząc się do stanowiska PO ze stycznia, gdy partia ta była przeciw przyjmowaniu rezolucji przez PE, oświadczył, że nastąpiła zmiana stanowiska, bo PiS „idzie w kierunku łamania prawa i nieszanowania wyroków TK”. „Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję odnośnie sytuacji w Polsce” – powiedział.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom, że sprawa opinii Komisji Weneckiej na temat sytuacji związanej ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym „nie jest przedmiotem zainteresowań i kontaktów rządu” podczas szczytu UE.

„Nie spotkałem żadnego polityka PiS, który chciałby zlekceważyć albo grać na czas w tej sprawie (sporu o TK – PAP). Ta sprawa jest ważna, natomiast jestem przekonany, ze jej rozwiązanie jest w Polsce” – zapewnił.

Jego zdaniem paradoksalnie efektem „nadmiernej aktywności instytucji europejskich” w kwestii sporu o TK jest „radykalne utwardzenie stanowiska opozycji, która jest nam potrzebna do tego, by zawrzeć kompromis w tej sprawie”. „Kompromis musi być wykuty w Warszawie, a nie w Brukseli czy w Wenecji” – powiedział Szymański.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*