Regionalny parlament Katalonii przyjął rezolucję ws. niepodległości

Parlament Katalonii fot.Andreu Dalmau/EPA

Parlament Katalonii fot.Andreu Dalmau/EPA

Parlament Katalonii przyjął w poniedziałek rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego i odłączenia się od Hiszpanii.

Ma ona zainicjować 18-miesięczny proces przygotowujący region do odłączenia się od reszty kraju.

Za przyjęciem rezolucji, zmierzającej do utworzenia „państwa katalońskiego w kształcie republiki”, było 72 regionalnych deputowanych, przeciwko 63.

„Mam zaszczyt i obowiązek bronić projektu rezolucji, którą uroczyście rozpoczynamy budowę nowego państwa, państwa katalońskiego, republiki katalońskiej” – oświadczył Raul Romeva, który otwierał listę koalicji opowiadającej się za niepodległością Razem dla Tak. Dodał, że po latach, gdy Katalonia „domagała się prawa do decydowania, zdecydowano się na działanie”.

Na 7,5-milionową Katalonię, najbardziej uprzemysłowiony region kraju, przypada 20 proc. PKB Hiszpanii.

Hiszpański rząd i główne ugrupowania polityczne sprzeciwiają się odłączeniu Katalonii, argumentując, że byłoby to niezgodne z konstytucją. Władze uważają, że niepodległość Katalonii oznaczałaby jej automatyczne wykluczenie z Unii Europejskiej.

W nowym parlamencie Katalonii, wyłonionym w wyborach regionalnych 27 września, absolutną większość mandatów zdobyły dwie listy proniepodległościowe: Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) oraz koalicja Razem dla Tak, które zebrały prawie 48 proc. głosów. Obecnie trwają rozmowy w sprawie utworzenia rządu.(PAP)

Katalończycy na ulicach Barcelony fot.Toni Albir/EPA

Katalończycy na ulicach Barcelony fot.Toni Albir/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*