Rasmussen potępia wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody Kijowa

Rasmussen potępia wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody Kijowa

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił w piątek wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody władz w Kijowie i bez żadnego udziału Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

Uznał to za rażące naruszenie przez Rosję jej międzynarodowych zobowiązań i dalsze naruszanie przez nią suwerenności Ukrainy.

„To jedynie pogłębi kryzys w regionie, stworzony przez Rosję i przez nią podsycany” – głosi oświadczenie Rasmussena, który podkreślił też brak poszanowania przez Rosję zasad humanitarnych, co, jak zaznaczył, „rodzi kolejne pytania o to, czy rzeczywistym celem konwoju jest pomoc dla ludności cywilnej czy zaopatrzenie uzbrojonych separatystów”.

„Zamiast osłabiać napięcie, Rosja wciąż je podsyca, mimo wysiłków społeczności międzynarodowej skierowanych na znalezienie politycznego rozwiązania kryzysu” – oświadczył Rasmussen. Może to, jego zdaniem, doprowadzić do dalszej izolacji Rosji.

Zaapelował do Moskwy o „niepodejmowanie dalszych prowokacyjnych akcji, o zaprzestanie destabilizowania Ukrainy”.(PAP)

Zdjęcie: Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen fot.Tor Erik Schroder/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*