Rasmussen: Niepodległa Szkocja będzie musiała starać się o członkostwo w NATO

Rasmussen: Niepodległa Szkocja będzie musiała starać się o członkostwo w NATO

Jeśli Szkocja uzyska niepodległość i zachce być członkiem NATO, to będzie musiała ubiegać się o przyjęcie do Sojuszu – zasygnalizował w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

„Jeśli nowe niepodległe państwo chce zostać członkiem NATO musiałoby ubiegać się o członkostwo. Taki wniosek o członkostwo zostanie potraktowany dokładnie tak samo, jak wszystkie inne wnioski” – powiedział Rasmussen podczas dyskusji w brukselskim think-tanku Carnegie Europe.

Dodał, że przyjęcie nowego kraju do NATO wymagałoby konsensusu pomiędzy aktualnymi państwami Sojuszu. Zastrzegł, że w NATO dotychczas nie był dyskusji na temat ewentualnego przyjęcia niepodległej Szkocji.

Rasmussen nie chciał spekulować, jak szybko niepodległa Szkocja mogłaby zostać przyjęta do NATO. To zależy – wskazał – od zdolności danego kraju do spełnienia kryteriów członkostwa.

Zdaniem Rasmussena jakikolwiek będzie rezultat szkockiego referendum w sprawie niepodległości, nie wpłynie to na pozycję Wielkiej Brytanii w ramach NATO.

W najbliższy czwartek mieszkańcy Szkocji mają wypowiedzieć się w referendum, czy chcą niepodległości od Wielkiej Brytanii. Sondaże wskazują, że liczba zwolenników niepodległości rośnie i mogą oni nieznacznie wygrać.

Stanowisko sekretarza generalnego NATO w sprawie ewentualnego członkostwa niepodległej Szkocji jest zgodne z tym, co Komisja Europejska sądzi o członkostwie Szkocji w Unii Europejskiej. Według KE po uzyskaniu niepodległości Szkocja stanie się „państwem trzecim” i musiałaby wystąpić z wnioskiem o członkostwo w UE.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Sekretarz generally NATO Anders Fogh Rasmussen fot.Yoan Valat/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*