Putin uroczyście przyjęty w Wersalu przez Macrona

Putin uroczyście przyjęty w Wersalu przez Macrona

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w poniedziałek z wielką pompą w Wersalu prezydenta Rosji Władimira Putina – podaje agencja AFP. Wśród tematów, które przywódcy mają omówić podczas swego pierwszego spotkania, są m.in. konflikty w Syrii i na Ukrainie.

Jak relacjonuje AFP, po serdecznym uścisku dłoni na czerwonym dywanie na dziedzińcu szefowie państw udali się do wnętrza pałacu na spotkanie w niewielkim gronie. Następnie zjedzą lunch roboczy w większej grupie, a po nim odbędzie się konferencja prasowa.

Agencja EFE donosi, że Putin dotarł do Wersalu z półgodzinnym opóźnieniem, ok. godz. 14.15.

Jak informowała w piątek strona rosyjska, podczas spotkania prezydenci mają rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także o problemach walki z terroryzmem. Poruszą też temat relacji Rosja-UE. Kreml podawał, że spotkanie ma mieć nieformalny charakter.

Po wspólnej konferencji prasowej przywódcy zwiedzą w Wersalu wystawę poświęconą carowi Rosji Piotrowi I Wielkiemu. Putin na zakończenie wizyty odwiedzi otwarte w Paryżu jesienią zeszłego roku rosyjskie prawosławne centrum religijno-kulturalne.

Pałac Elizejski potwierdził wizytę Putina 22 maja, informując, że okazją do niej będzie otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej 300. rocznicy podróży Piotra I do Francji i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

Jesienią zeszłego roku Putin miał we Francji spotkać się z ówczesnym prezydentem Francois Hollande’em, jednak odwołał wizytę. Według strony francuskiej powodem zmiany planów Putina była propozycja Francji, by spotkanie z Hollande’em dotyczyło tylko Syrii. (PAP)

Na zdj.: prezydenci Rosji i Francji, fot. EPA/STEPHANE DE SAKUTIN / POOL MAXPPP OUT

Categories: Świat

Comments

  1. diwron
    diwron 29 maja, 2017, 14:58

    Jak ten idol „postępowego” świata mógł dopuścić się takiej zdrady? Przecież spotkał się z Putinem. Senatorowie Graham i McCain jeszcze nie wydali żadnego oświadczenia? Dlaczego NYT i Washington Post jeszcze milczą? Napewno Putin miał wpływ na wybór E.Macron. Co robią dziennkarze CNN, MSNBC, ABC, CBS? To jest skandal. Putin przyjmowany w Wersalu.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*