Putin: spotkanie z Trumpem było udane, trzeba pracować nad nowym START

Putin: spotkanie z Trumpem było udane, trzeba pracować nad nowym START

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek jako udany szczyt w Helsinkach, na którym spotkał się z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Wezwał, by zacząć prace nad przedłużeniem rosyjsko-amerykańskiego układu nowy START; w przeciwnym razie umowa wygaśnie.

Putin mówił o tym na spotkaniu w MSZ Rosji z ambasadorami i przedstawicielami Federacji Rosyjskiej w obcych państwach. Ocenił, że na poniedziałkowym spotkaniu z Trumpem „przy wszystkich różnicach poglądów” obaj zgodzili się, że „stan stosunków rosyjsko-amerykańskich jest nadzwyczaj niezadowalający”.

„Byłoby naiwne sądzić, że problemy, które nagromadziły się przez lata, zostaną rozwiązane w ciągu kilku godzin, ale na to nikt nie liczył” – zauważył Putin. Wyraził opinię, że „rozpoczęto drogę do pozytywnych zmian” i że spotkanie z Trumpem było „ogółem udane i doprowadziło do korzystnych ustaleń”. Jednak zastrzegł, że „pewne siły w Ameryce starają się pomniejszyć i dezawuować rezultaty spotkania w Helsinkach”. „Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie” – powiedział.

Prezydent Rosji zapewnił, że w USA są siły, które jego zdaniem dla celów „wewnętrznej walki politycznej” są gotowe „poświęcić stosunki rosyjsko-amerykańskie” oraz „kwestie zapewnienia własnego bezpieczeństwa”.

Podkreślił w tym kontekście, że w 2021 roku wygasa układ nowy START między USA i Rosją o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych, zawarty w 2010 roku. „Jeszcze kilka lat temu moglibyśmy się bez niego obejść. Jednak uczyniliśmy słusznie, godząc się na zawarcie tego porozumienia. I jeśli dzisiaj, już teraz, nie rozpocznie się praca nad jego przedłużeniem, to za półtora roku układ po prostu wygaśnie, przestanie istnieć” – ostrzegł Putin.

Zarzucił NATO, że rozmieszcza „u granic rosyjskich nowe bazy i infrastrukturę”. Zapowiedział, że „na tego rodzaju agresywne kroki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla Rosji, będzie ona reagować proporcjonalnie”. Ostrzegł także: „Nasi koledzy, którzy grają na eskalację, próbując włączyć na przykład Ukrainę czy Gruzję w +orbitę wojskową+ Sojuszu, powinni pomyśleć o możliwych konsekwencjach”.

W wystąpieniu rosyjski prezydent jako kluczowy dla swego kraju projekt integracyjny wymienił Eurazjatycką Unię Gospodarczą. Unię Europejską wymienił na dalszym miejscu i nazwał ją „jednym z głównych partnerów handlowych” Rosji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin
fot.SERGEI KARPUKHIN/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*