Putin: Rosja zredukuje dostawy gazu, jeśli Ukraina będzie go podbierać 

Putin: Rosja zredukuje dostawy gazu, jeśli Ukraina będzie go podbierać 

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w czwartek, że Rosja zredukuje dostawy gazu do Europy, jeśli Ukraina będzie podbierać surowiec z rurociągu tranzytowego, aby pokryć własne potrzeby. Podkreślił, że „ma nadzieję”, iż do tego nie dojdzie.

„Mogę zapewnić, że nie będzie żadnego kryzysu, o który można by winić rosyjskich uczestników współpracy energetycznej” – powiedział dziennikarzom w czasie wizyty w Belgradzie. Ostrzegł zarazem przed „wysokim ryzykiem tranzytowym”.

„Jeśli zobaczymy, że nasi ukraińscy partnerzy, tak jak w 2008 roku, rozpoczynają bezprawne pobieranie gazu z eksportowego systemu rurociągów, to tak jak w 2008 roku, w konsekwencji zredukujemy nasze dostawy o wysokość skradzionego surowca” – zaznaczył rosyjski prezydent.

Putin w czwartek był w Belgradzie gościem honorowym parady w 70. rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną.

W połowie czerwca Rosja przerwała dostawy surowca dla Ukrainy, która odmówiła płacenia cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Rosja szacuje ukraińskie zadłużenie za gaz na kwotę 5,3 mld dolarów.

Wcześniej w czwartek komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger wyraził nadzieję, że w najbliższy wtorek w Brukseli uda się osiągnąć tymczasowe porozumienie w sporze o ceny gazu między Rosją a Ukrainą, by zapewnić zimą bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa na Ukrainę.

Według Oettingera we wtorek odbędzie się kolejna runda trójstronnych rozmów z udziałem KE, Ukrainy i Rosji w sprawie sporu o ceny gazu. Dodał, że wyniki rozmów będą omawiane także na szczycie UE w Brukseli 23-24 października.

Mówiąc o projekcie omijającego Ukrainę Gazociągu Południowego (South Stream), którym rosyjski gaz ma popłynąć do Europy m.in. przez Serbię, Putin oświadczył, że Rosja nie będzie budować projektu w pojedynkę. „South Stream nie może być realizowany tylko przy wsparciu jednej strony. To jak z miłością: można być szczęśliwym tylko, gdy dwie osoby uczestniczą w tym niezwykłym procesie” – zaznaczył.

Komisja Europejska zgłasza poważne zastrzeżenia do tego projektu. W grudniu 2013 roku KE zaleciła Bułgarii, Węgrom, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii renegocjację porozumień międzyrządowych z Rosją w sprawie South Streamu, gdyż w jej ocenie są one sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE. W opinii KE umowy te dają nadmierne prawa rosyjskiemu Gazpromowi, m.in. zarządzanie gazociągiem, wyłączny dostęp do niego czy ustalanie taryf przesyłowych.(PAP)

fot.Filip Singer/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: gaz, Putin, Rosja, Ukraina

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*