Putin proponuje Erdoganowi zacieśnienie wspólnej walki z terroryzmem

Putin proponuje Erdoganowi zacieśnienie wspólnej walki z terroryzmem

Prezydent Rosji Władimir Putin w przesłanym w niedzielę telegramie do tureckiego prezydenta Rcepa Tayyipa Erdogana potępił sobotni zamach na kurydyjskie wesele w południowo-wschodniej Turcji i wyraził wolę zacieśnienia współpracy z Ankarą w zwalczaniu terroryzmu.

„Prezydent Rosji zapewnił, że to, co się wydarzyło, raz jeszcze wskazuje na potrzebę realnego wzmocnienia wysiłków całej wspólnoty międzynarodowej w walce z terroryzmem” – poinformowała służba prasowa Kremla.

Jak przekazała, Putin „podkreślił gotowość do wszechstronnego zacieśnienia współpracy antyterrorystycznej z tureckim partnerem w ramach porozumień zawartych niedawno w Petersburgu”.

Putin i Erdogan dokonali 9 sierpnia w Petersburgu aktu pojednania po przeszło półrocznym kryzysie, który nastąpił we wzajemnych stosunkach po zestrzeleniu przez turecki myśliwiec rosyjskiego samolotu bombowego nad granicą turecko-syryjską.

Po tym incydencie Putin oskarżył Erdogana o wspieranie w Syrii dżihadystów. W Petersburgu przywódcy Rosji i Turcji postanowili jednak wznowić współpracę w walce z Państwem Islamskim (IS) i innymi ugrupowaniami dżihadystycznymi.

Ankara uważa milicję kurdyjską w Syrii za organizację terrorystyczną. Natomiast Rosja popiera kurdyjskie milicje w Iraku i Syrii. Broń dostarcza jednak tylko tej pierwszej.

W sobotnim samobójczym zamachu bombowym na przyjęciu weselnym w Gaziantep na południu Turcji śmierć poniosło 51 osób, a 69 zostało rannych, przy czym 17 doznało ciężkich obrażeń. Erdogan oświadczył, że podejrzenia o przeprowadzenie ataku padają na Państwo Islamskie.(PAP)

Na zdj.: Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (z prawej) i rosyjski – Władimir Putin
fot.Anatoly Maltsev/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*