Putin: liczymy, że wizyta Boltona pomoże w odbudowie relacji z USA

Spotkanie Władimira Putina i Johna Boltona w Moskwie
fot.ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock (9728755b)
Vladimir Putin and John Bolton
U.S. National security advisor John Bolton meets President Putin in Moscow, Russian Federation – 27 Jun 2018
Russian President Vladimir Putin (L) shakes hands with US National security advisor John Bolton (R) during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, 27 June 2018. US President Donald Trump’s national security advisor is in Moscow to lay the groundwork for a possible US-Russia summit.

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w środę z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, wyraził nadzieję, że jego wizyta w Moskwie pomoże w podjęciu kroków prowadzących do „odnowienia pełnoformatowych stosunków” między Rosją i USA.

Rosyjski prezydent zauważył na początku spotkania, że stosunki między Moskwą i Waszyngtonem „są w nie najlepszej formie”. Ocenił, że jest to „w znacznym stopniu” spowodowane „zaciętą wewnętrzną walką polityczną w samych Stanach Zjednoczonych”.

Bolton, który od marca br. jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, mówił, że ma nadzieję na przedyskutowanie z Putinem „możliwości poprawy współpracy między Rosją i USA w kwestiach, w których panuje między nimi pewna zgoda”.

„Nawet wcześniej, gdy istniały między nami poważne rozbieżności, nasi przywódcy i doradcy spotykali się i było to znaczącą gwarancją zapewnienia stabilności międzynarodowej” – zauważył Bolton.

Putin na spotkaniu z doradcą Trumpa zapewnił, że strona rosyjska „nigdy nie dążyła do konfrontacji”. Zaproponował, by omówić kroki, jakie mogłaby podjąć każda ze stron „w celu odnowienia pełnoformatowych stosunków w oparciu o równość i poszanowanie wzajemnych interesów”.

Komentatorzy w Rosji wiążą wizytę Boltona z przygotowaniami do bezpośredniego spotkania Trumpa i Putina. Oceniają przy tym ostrożnie szanse kompromisu w sprawach, w których Moskwę i Waszyngton dzielą największe rozbieżności, jak konflikty na Ukrainie i w Syrii.

Przed rozmowami na Kremlu Bolton spotkał się w środę z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. „Nastąpiła wymiana poglądów na aktualne problemy międzynarodowe, w tym na sytuację w Syrii i na Ukrainie” – podało MSZ Rosji w komunikacie po spotkaniu, które było zamknięte dla prasy. Na około dwugodzinnym spotkaniu przedstawiciele Rosji i USA „dużo uwagi poświęcili tematyce stosunków dwustronnych” – głosi oświadczenie.

Bolton spotkał się także w Moskwie z wiceszefem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Jurijem Awierjanowem. Jak poinformowała po rozmowach strona rosyjska, ich tematem były „perspektywy współpracy Rosji i USA na szczeblu rad bezpieczeństwa obu krajów”. Przed przylotem doradcy prezydenta USA do Moskwy zapowiadano, że spotka się on także z Jurijem Uszakowem, doradcą Putina ds. polityki zagranicznej.

Do ewentualnego spotkania prezydentów Putina i Donalda Trumpa może dojść w połowie lipca. Rosyjska agencja TASS przekazała w środę, że służby prasowe Białego Domu potwierdziły, iż Bolton omawia w Moskwie możliwość przeprowadzenia spotkania przywódców. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow mówił we wtorek, że tematem rozmów Boltona w Moskwie będą stosunki Rosji i USA, kwestie rozbrojenia i sytuacja międzynarodowa.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*