Przywódca palestyński nie spotka się z wiceprezydentem USA

Przywódca palestyński nie spotka się z wiceprezydentem USA

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie spotka się wiceprezydentem USA Mike’iem Pence’em w związku z „jednostronną decyzją” władz amerykańskich w sprawie statusu Jerozolimy – powiedział w sobotę szef palestyńskiej dyplomacji Riad al-Malki.

Minister dodał, że nie będzie też kontaktów między stroną palestyńską a przedstawicielami administracji USA.

Malki bierze w sobotę udział w zwołanym w trybie pilnym spotkaniu Ligi Arabskiej w Kairze; przywódcy krajów arabskich omawiają kroki, jakie należy podjąć Po ogłoszeniu w środę przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela.

„Będziemy szukać nowego mediatora (w konflikcie z Izraelem) pośród naszych arabskich braci i we wspólnocie międzynarodowej, mediatora, który pomoże nam wypracować rozwiązanie dwupaństwowe” – oznajmił al-Malki.

Doradca Abbasa Mażdi al-Chalidi wyjaśnił: „Swą decyzją w sprawie Jerozolimy Stany Zjednoczone przekroczyły wszelkie czerwone linie (…). Nie będzie spotkania z amerykańskim wiceprezydentem w Palestynie”.

Po ogłoszeniu w środę przez Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniosą tam swoją ambasadę, która obecnie znajduje się w Tel Awiwie, środowisko Abbasa, rekrutujące się z umiarkowanej partii Fatah potępiło decyzję Waszyngtonu, ostrzegając jednak przed gwałtownymi protestami, ale radykalny palestyński Hamas wezwał do intifady.

Wizyta wiceprezydenta Pence’a w Autonomii Palestyńskiej była zaplanowana na drugą połowę grudnia. Jednak już w piątek przedstawiciel partii Abbasa Dżibril Radżub powiedział: „W imieniu Fatahu informuję, że zastępca Trumpa nie będzie mile widziany na terytoriach palestyńskich. Poprosił on o spotkanie z Abbasem 19 grudnia w Betlejem; do takiego spotkania nie dojdzie”.

Odniosła się do tej wypowiedzi rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, która powiedziała: „Odwołanie spotkania Pence’a z Abbasem byłoby kontrproduktywne”. (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Comments

 1. Piotr
  Piotr 9 grudnia, 2017, 11:04

  Putin otwiera szampana

  Reply this comment
 2. Zawirowany
  Zawirowany 9 grudnia, 2017, 21:51

  Co to teraz za niespodzianka dla strony amerykanskiej. Dezyzja Abbasa zupelnie nas zaskoczyla? – no nieslychane!

  Ale moze chodzilo o to by USA z tego konfliktu odlaczyc. Niech sie Europejczycy lub Arabowie w to bawia.

  Reply this comment
 3. Piotr
  Piotr 10 grudnia, 2017, 09:31

  USA przestaja byc liderem swiata na rzecz China i Rosji dzieki Klamczuchowi

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*