Prezydent: Ojciec Święty chce odwiedzić Kraków, Częstochowę i Auschwitz

Papież Franciszek i Andrzej Duda fot.Ettore Ferrari/EPA

Papież Franciszek i Andrzej Duda fot.Ettore Ferrari/EPA

Ojciec Święty w czasie wizyty w Polsce chciałby odwiedzić – poza Krakowem, gdzie będą odbywać się w 2016 r. Światowe Dni Młodzieży – także Częstochowę oraz pomodlić się w Auschwitz – poinformował prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowym spotkaniu z papieżem.

Prezydent powiedział po audiencji u papieża Franciszka, że ponowił zaproszenie dla Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce i poinformował o trwających przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży; przekazał, że „nie ma problemów, że wszystko dzieje się tak, jak powinno”.

„Ojciec Święty oczywiście powiedział, że przyjedzie, więc to wielka radość, że będziemy gościli Ojca Świętego na naszej ziemi” – podkreślił Duda.

Polscy dziennikarze pytali prezydenta o to, jakie miejsca w Polsce papież chciałby odwiedzić. „Ojciec Święty powiedział, że na pewno będzie w Krakowie – bo Światowe Dni Młodzieży; powiedział, że chciałby jeszcze odwiedzić Częstochowę i pomodlić się w Auschwitz” – poinformował. Dodał, że spodziewa się, iż w tej sprawie w odpowiednim czasie Stolica Apostolska wystosuje komunikat.

Prezydenta pytano też o wrażenia po spotkaniu z papieżem. „Ojciec Święty jest niesamowity – człowiek niezwykle spokojny, emanujący dobrem” – odpowiedział.

Prezydent poinformował, że w rozmowie z papieżem Franciszkiem pojawiły się wątki dotyczące zarówno sytuacji w Europie, jak i w Polsce. „Wyjaśniłem pokrótce, że były wybory, że będzie się układał nowy rząd” – mówił Duda. Relacjonował, że wśród tematów były też sytuacja na Ukrainie oraz kwestia uchodźców. Dudę pytano, do czego w tej sprawie zachęcał papież. „Papież namawiał do tego, by świadczyć dobro, w szerokim tego słowa znaczeniu. Mówił, że dzisiaj świat i Europa bardzo potrzebują dobra i bardzo potrzebują wartości” – poinformował prezydent.

Dodał, że on rozumie słowa papieża tak, że „nikt nie ma prawa nikogo do niczego przymuszać, jeśli chodzi o to, gdzie chce pojechać, gdzie chce pozostać, czy nie” oraz, że „powinniśmy zostać otwarci – że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to powinniśmy mu jej udzielić”.

Prezydent był też pytany o upominek, jaki wręczył papieżowi – obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Powiedział, że wręczając go życzył, „by Matka Boska Częstochowska, nasza polska, miała Ojca Świętego tutaj w Watykanie w swojej opiece”. Relacjonował, że papież prosił, by się za niego modlić i zapewnił, że będzie się modlić za Polaków i Polskę. Duda mówił, że w czasie rozmowy papież „z wielką życzliwością i z niezwykłym dobrem mówił o tym, że trzeba dbać o rodzinę i generalnie prosił o opiekę nad rodzinami; prosił o to, by władza zwracała na to uwagę”. Zaznaczył, że to dla niego „niezwykle ważne”.

Prezydent był też pytany o chwile, gdy modlił się przy grobie Jana Pawła II. „To jest wzruszające dla każdego Polaka; zwłaszcza dla człowieka wierzącego, który pamięta naszego Ojca Świętego Jana Pawła II” – mówił prezydent. Dodał, że wspominał jego przemówienia, w tym to „wielkie pierwsze, gdy wypowiedział słowa: +niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi+”. „To się stało początkiem procesu, który doprowadził nas do wolności” – zaznaczył.

Podkreślił, że Polacy są „ogromnie dumni, że nasz papież, największy chyba Polak w historii, jest dziś świętym” i że jest pochowany w tak znamienitym miejscu.

Prezydent pytany, czy jego zdaniem można mówić o sojuszu duchowym między Stolicą Apostolską i Polską, Duda opowiedział: „Ja myślę, że można mówić o sojuszu z ludźmi wierzącymi, po prostu; to zawsze jest sojusz duchowy”. Prezydent był również pytany, czy widzi wpływ tego, że czytana przez papieża Franciszka „La Repubblica” opisuje krytycznie polskiego prezydenta i jego formację i czy musiał przekonywać papieża, że nie jest „ultranacjonalistą, ani radykałem, ani populistą”. „Nie, ja myślę, że Ojciec Święty ma znakomitą wiedzę” – odparł prezydent. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*