Prezydent Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame będzie odbudowana

Prezydent Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame będzie odbudowana

„Odbudujemy katedrę Notre Dame” – zapewnił prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wystąpienia na dziedzińcu przed stojącą w płomieniach świątynią. „Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona” – powiedział.

„Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile” – oświadczył prezydent Macron w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem. Jak podkreślił, jego słowa są „adresowane do ogółu Francuzów”.

Szef francuskiego państwa złożył też kondolencje katolikom całego świata w związku z tragedią, jaka dotknęła symbol wiary katolickiej we Francji.

Zapowiadając, że katedra Notre Dame będzie odbudowana, prezydent Francji wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. „Zaapeluję do niej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry” – zaznaczył.

Francuski przywódca miał w poniedziałek podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa w specjalnym orędziu do narodu. Ostatecznie jednak odwołał swe wystąpienie w związku z tragedią, jaka dotknęła symbol Francji, Paryża i francuskiego katolicyzmu.

Po przybyciu na tzw. parvis (dziedziniec) przed katedrą Notre Dame, Macron odniósł się do pożaru, który częściowo udało się już opanować, co pozwala wierzyć w częściowe ocalenie konstrukcji katedry.

Jak powiedział, pożar katedry Notre Dame jest „prawdziwie potworną tragedią”. (PAP)

fot.PHILIPPE WOJAZER/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*