Poroszenko: są dowody, że doradca Putina kierował snajperami w Kijowie

Poroszenko: są dowody, że doradca Putina kierował snajperami w Kijowie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w piątek, że są dowody na to, iż czołowy doradca prezydenta Rosji Władisław Surkow kierował grupami snajperów, którzy strzelali przed rokiem do demonstrantów na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Poroszenko powiedział, że w ostatnich dniach szefostwo Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowało go, że z zeznań funkcjonariuszy jednostki specjalnej „Alfa” wynika, że Surkow zajmował się organizacją grup zagranicznych snajperów na Majdanie.

Prezydent powiedział to na piątkowej uroczystości wręczenia odznaczeń członkom rodzin Bohaterów Niebiańskiej Sotni – ludzi, którzy zginęli przed rokiem w akcji protestu przeciwko polityce ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

W piątek na Ukrainie jest obchodzone po raz pierwszy Święto Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Przypada ono w pierwszą rocznicę najtragiczniejszego etapu starć między demonstrantami a milicją w ubiegłym roku w Kijowie. 20 lutego 2014 roku zginęło w stolicy Ukrainy ok. 80 osób, a 22 lutego doszło do zmiany władzy w Kijowie. Ogólna liczba zabitych w protestach minionej zimy na Majdanie Niepodległości wyniosła ponad 100 osób.

Poroszenko poinformował też, że śledczy uzyskali dostęp do zapisów prywatnych rozmów telefonicznych Janukowycza z przedstawicielami rosyjskich struktur siłowych; wspólnie zawczasu przygotowywali się do zabicia aktywistów. Zdaniem Poroszenki Janukowycz jest głównym winowajcą rozlewu krwi na Majdanie, lecz śledczy ustalili „jawny rosyjski ślad” w zabijaniu aktywistów Majdanu. (PAP)

Na zdjęciu: Petro Poroszenko fot.Mykhaylo Markiv/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*