Polityk CDU w CNN: Merkel powalczy po raz czwarty o fotel kanclerza

Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen powiedział we wtorek w wywiadzie dla telewizji amerykańskiej CNN, że kanclerz Angela Merkel będzie się ubiegała w wyborach parlamentarnych w przyszłym roku po raz czwarty o fotel kanclerza.

Merkel odmawia jak dotąd zajęcia jednoznacznego stanowiska, mówiąc, że ogłosi swoją decyzję „we właściwym czasie”.

Roettgen, który należy do jej bliskich współpracowników, powiedział, że Merkel jest „filarem zachodniego systemu politycznego” i działa jako „global player”. „(Merkel) będzie kandydowała – postąpi jak odpowiedzialny przywódca” – zapewnił deputowany CDU.

Sekretarz generalny CDU Peter Tauber powiedział, że nadal obowiązuje dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym Merkel ogłosi swoją decyzję we właściwym czasie.

Merkel kieruje niemieckim rządem od 11 lat. Jej dawniej niekwestionowana popularność ucierpiała w zeszłym roku z powodu forsowanej przez nią polityki migracyjnej, krytykowanej przez znaczną część obywateli. Niemieccy komentatorzy spodziewają się, że Merkel może ogłosić decyzję o ponownej kandydaturze na zjeździe CDU na początku grudnia. (PAP)

Categories: Świat
Tags: cdu, CNN, merkel, niemcy

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*