Pokojowy Nobel dla ICAN 

Beatrice Fihn, dyrektor organizacji International Campaign to Abolish Nuclear Weapons’ (ICAN) fot. EPA/PAP

Przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) „jest dobrym znakiem” dla ratyfikowania traktatu o zakazie broni jądrowej – oświadczyła w piątek ONZ.

„Uważam, że to dobry znak (…), aby traktat został podpisany i przede wszystkim ratyfikowany” – oświadczyła rzeczniczka ONZ w Genewie Alessandra Vellucci.

ICAN otrzymała pokojowego Nobla „za pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych” stosowania broni jądrowej oraz z powodu „przełomowych starań, by doprowadzić do traktatowego zakazu takiej broni” – ogłosił Norweski Komitet Noblowski.

ICAN przedstawia się jako koalicja oddolnych organizacji z ponad 100 krajów. Została założona w Australii; oficjalnie rozpoczęła działalność w Wiedniu w 2007 roku.

Traktat o zakazie broni jądrowej został zaaprobowany 7 lipca przez dwie trzecie spośród 193 państw członkowskich ONZ po miesiącach negocjacji. Za przyjęciem dokumentu opowiedziały się 122 kraje, w tym Iran i Arabia Saudyjska; Holandia zagłosowała przeciwko, a Singapur wstrzymał się od głosu. 69 państw nie głosowało, w tym wszystkie państwa posiadające broń jądrową i wszyscy członkowie NATO, poza Holandią.

Traktat wejdzie w życie 90 dni po ratyfikowaniu go przez co najmniej 50 państw.

20 września podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ dziesiątki krajów podpisały traktat, ale kilka państw, m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja, zbojkotowało to wydarzenie.

Traktatu nie popiera żadne z dziewięciu państw, które posiadają broń jądrową lub co do których uważa się, że ją posiadają; są to: USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.

USA i inne mocarstwa nuklearne chcą zamiast tego wzmocnienia i potwierdzenia obowiązującego niemal od pół wieku Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), uważanego pod tym względem za kamień milowy. NPT z 1968 roku zakazuje państwom nienuklearnym posiadania tego rodzaju broni, a państwa nuklearne (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny) nie mogą przekazywać komukolwiek bezpośrednio lub pośrednio broni jądrowej i muszą kontrolować ten typ broni. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*