Parlament Europejski uczcił 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Parlament Europejski uczcił 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Parlament Europejski uczcił we wtorek w Strasburgu 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Codziennie powinniśmy się przeciwstawiać powrotowi ksenofobii, nie możemy na nienawiść odpowiadać nienawiścią – powiedział szef PE Martin Schulz.

W uroczystym oświadczeniu pochodzący z Niemiec Schulz wspominał ofiary zamordowane w komorach gazowych – przede wszystkim Żydów z całej Europy, Romów, osoby niepełnosprawne, chore, homoseksualistów, jeńców wojennych i więźniów politycznych i – co podkreślił – także dzieci.

„Auschwitz, to nie jedyny, ale główny punkt zorganizowanego mordowania ludzi, tego najgłębszego załamania historii naszej cywilizacji. To miejsce pozostanie na wieki wieków okrzykiem zwątpienia i przerażenia” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, nawiązując do tablicy pamiątkowej w obozie Auschwitz II.

„Winę sprawcy zabrali ze sobą do grobu, natomiast odpowiedzialnością wspólnoty międzynarodowej, a w szczególności mojego narodu, narodu niemieckiego jest to, by nigdy więcej to się nie powtórzyło” – podkreślił Schulz.

Jak zaznaczył, godność ludzka powinna być bezwarunkowo uznawana każdego dnia. „Codziennie powinniśmy zatem przeciwstawiać się recydywie takim sposobom myślenia, które w Europie – wydawało nam się – zostały przezwyciężone, ale ciągle jeszcze istnieją: ksenofobii, nienawiści, antysemityzmowi, ultranacjonalizmowi, nietolerancji” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zwrócił uwagę, że jeśli dzisiaj, 70 lat po wyzwoleniu Auschwitz, Żydzi w Europie obawiają się o swoje bezpieczeństwo, musi to być dla nas sygnałem ostrzegawczym. „Musimy wspólnie przeciwstawić się tej obawie, nie dać się zainfekować nienawiścią, którą np. nosili w sobie zamachowcy z Paryża” – powiedział Schulz, nawiązując do najnowszych ataków terrorystycznych, m.in. w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo”. „Nie możemy na nienawiść odpowiadać większą dozą nienawiści, na przemoc przemocą, lecz musimy zwalczać nieufność, bronić wolności wszystkich i godności każdego człowieka” – powiedział Schulz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ze Strasburga Rafał Lesiecki (PAP)

fot.Patrick Seeger/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*