Papież: w Kościele były skandale z orzeczeniem nieważności małżeństwa

Papież: w Kościele były skandale z orzeczeniem nieważności małżeństwa

Papież Franciszek przyznał w środę, że w Kościele doszło do skandali przy wydawaniu orzeczeń o nieważności małżeństwa. Ujawnił, że sam wyrzucił urzędnika z kościelnego trybunału, który sprzedawał takie zaświadczenia.

Podczas audiencji dla uczestników watykańskiego kursu postępowania kanonicznego, zorganizowanego przez Trybunał Roty Rzymskiej, do którego trafiają sprawy o unieważnienie małżeństw, papież powiedział: „Były także publiczne skandale”.

„Musiałem dawno temu zwolnić z trybunału osobę, która mówiła: +10 tysięcy dolarów i załatwię dwa orzeczenia – cywilne i kościelne” – podkreślił Franciszek odnosząc się do czasów swej posługi biskupiej w Argentynie.

„Proszę, tak się nie robi” – dodał w improwizowanym przemówieniu. To nie może być okazja do „interesów” – przypomniał.

Papież położył nacisk na konieczność usprawnienia i przyspieszenia procedur kanonicznych przy zachowaniu zasady sprawiedliwości i podkreślił, że mówiono o tym podczas październikowego synodu biskupów na temat rodziny. „Ileż ludzi latami czeka na orzeczenie” – dodał.

Na synodzie, poinformował, dyskutowano także o tym, że procedury te powinny być bezpłatne. Wyraził opinię, że należy się nad tym zastanowić.

„Kiedy interes duchowy powiązany jest z ekonomicznym, to nie jest po Bożemu” – powiedział Franciszek.

“Kościół-matka ma dużo wielkoduszności, by bezpłatnie sądzić” – ocenił.

Franciszek zwrócił też uwagę na konieczność miłosierdzia, bo – jak zauważył – „wiele osób potrzebuje słowa Kościoła na temat ich sytuacji małżeńskiej; na tak, na nie, byle było sprawiedliwe”.

“Niektóre procedury są długie i tak ciężkie, że nie pomagają. Ludzie rezygnują” – powiedział papież. Przywołując przykład swego rodzinnego Buenos Aires stwierdził, że działa tam trybunał międzydiecezjalny, do którego ludzie przyjeżdżają nawet z odległości 240 kilometrów z 15 różnych diecezji.

„Tak nie można, nie do pomyślenia jest, że prości ludzie muszą podróżować do trybunału, tracić dni pracy, także premie” – oświadczył Franciszek. (PAP)

Na zdjęciu:

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*