Papież: Kościół, który nie jest ubogi, jest potężny, ale nie ewangeliczny

Papież: Kościół, który nie jest ubogi, jest potężny, ale nie ewangeliczny

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że Kościół, który zapomina o ubóstwie, jest potężny, ale nie jest ewangeliczny. Podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty mówił, że Ewangelia nie głosi „teologii dobrobytu”.

W kazaniu Franciszek powrócił do jednej z pierwszych tez swego pontyfikatu, gdy tuż po wyborze wyznał w czasie spotkania z dziennikarzami, że chciałby „Kościoła ubogiego, dla ubogich”.

W trakcie mszy podkreślił, że ci, którzy głoszą Słowo Boże, powinni mieć tylko jeden cel: ulżyć w cierpieniach najuboższym. “Oto misja Kościoła; Kościoła, który leczy, troszczy się. Kilka razy mówiłem o Kościele jako o szpitalu polowym. To prawda; iluż jest rannych, ilu rannych, ile osób potrzebuje tego, by ich rany zostały wyleczone” – zauważył Franciszek.

Misją Kościoła, dodał, jest „leczenie ran serca, otwieranie drzwi, wyzwalanie, powtarzanie, że Bóg jest dobry i wszystko wybacza”.

Papież przestrzegł, że oddalenie się od tych priorytetów grozi wypaczeniem misji Kościoła, który musi nieść Chrystusa ubogim i wszystkim potrzebującym.

„Kiedy zapominamy o tej misji, zapominamy o ubóstwie, zapominamy o gorliwości apostolskiej i pokładamy nadzieję w środkach, wtedy Kościół powoli staje się organizacją pozarządową; potężną, ale nie ewangeliczną” – zauważył Franciszek. (PAP)

fot.EPA/Maurizio Brambatti

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Religia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*