Papież: styl życia kapłanów i wiernych musi być skromny i nienaganny

Papież: styl życia kapłanów i wiernych musi być skromny i nienaganny

Papież Franciszek przestrzegł przed sianiem zgorszenia w Kościele, bo to, jak dodał, osłabia wiarę. W kazaniu podczas poniedziałkowej mszy w Domu świętej Marty przypomniał, że styl życia duchowieństwa i wszystkich chrześcijan musi być skromny i „nienaganny”.

„Skandal jest wtedy, gdy głosi się styl życia deklarując: +jestem chrześcijaninem+ , a żyje się jak poganin, który nie wierzy w nic” – powiedział papież. „Wyznawana wiara to przeżywane życie” – dodał.

W kazaniu, przytoczonym przez Radio Watykańskie, Franciszek nawiązał do słów z Ewangelii świętego Łukasza o tym, że lepiej, aby temu, kto sieje zgorszenie, „kamień młyński zawieszono u szyi i wrzucono go w morze”.

Papież przypomniał, że święty Paweł wskazywał, jaki ma być styl życia kapłana: wolny od przemocy, wstrzemięźliwy i nienaganny. Ale to, dodał, dotyczy także wszystkich chrześcijan.

„Kiedy chrześcijanin albo chrześcijanka, którzy chodzą do kościoła, do parafii, nie żyją zgodnie z tą zasadą, wywołują zgorszenie” – powiedział Franciszek. Zauważył, że często można usłyszeć od wiernych: „Ja nie chodzę do kościoła, bo lepiej być uczciwym w domu i nie iść tam, jak ci, którzy chodzą, a potem robią to czy to”.

„Uważajcie na samych siebie! Wszyscy jesteśmy zdolni do tego, by powodować zgorszenie” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył następnie w kazaniu, że wszyscy powinni umieć zawsze przebaczać.

„Chrześcijanin, który nie jest zdolny do tego, by przebaczyć, sieje zgorszenie, nie jest chrześcijaninem” – stwierdził papież. Apelował do wiernych, by nie ulegali „ludzkiej logice”, która nie prowadzi do przebaczenia, ale do zemsty, nienawiści i podziałów. Dzieje się tak w tylu rodzinach, gdzie dzieci są wyrzucane przez rodziców, a małżonkowie rozstają się – dodał.

„Bez wiary nie można żyć nie wywołując zgorszenia” – wskazał Franciszek. Wyraził przekonanie, że „nikt dzięki książkom i udziałowi w konferencjach nie może zdobyć wiary”. To dar – przypomniał w kazaniu podczas mszy w kaplicy watykańskiego hotelu.(PAP)

fot.EPA/L’OSSERVATORE ROMANO

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*