Papież: Polska piękna i wyjątkowa, a Polacy pełni entuzjazmu

Papież Franciszek podczas powrotnego lotu z Polski. fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Papież Franciszek podczas powrotnego lotu z Polski. fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu, że Polska jest „piękna i specjalna”, a witający go Polacy byli pełni entuzjazmu. Przestrzegł, że „nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą”.

W czasie konferencji prasowej w samolocie w niedzielę wieczorem papież, pytany o wrażenia z Polski, odpowiedział, że w czasie jego podróży Polska była wyjątkowa. Żartując dodał: „W Polsce była jeszcze jedna inwazja, ale tym razem dokonała jej młodzież”.

„Kraków, z tego co widziałem, wydał mi się bardzo piękny, a Polacy bardzo entuzjastyczni”. Zauważył, że w niedzielny wieczór, mimo bardzo ulewnego deszczu, w Krakowie na ulicach widział tłumy ludzi. „To nie tylko byli młodzi ludzie, ale także staruszki” – podkreślił Franciszek. Mówił także o „szlachetności narodu polskiego”.

Papież wspomniał, że kiedy był dzieckiem, poznał wielu Polaków w Argentynie, którzy przyjechali tam po wojnie. „To byli dobrzy ludzie i to pozostało w sercach. Odnalazłem na nowo tę waszą dobroć” – zapewnił papież.

Podczas konferencji Franciszek podkreślił, że „nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą”. „To nie jest prawda” – dodał.

Wyznał, że nie lubi, kiedy mówi się o „islamskiej przemocy”. Przypomniał, że każdego dnia we Włoszech są informacje o różnych aktach przemocy i zbrodni, na przykład – wymienił – ktoś zabija teściową. „I to są ochrzczeni katolicy” – zauważył.

Papież wyraził opinię, że jeżeli miałby mówić o przemocy islamskiej, to musiałby też mówić o „przemocy katolickiej”. Podkreślił, że prawie we wszystkich religiach są grupy fundamentalistów.

„Możemy powiedzieć, że tzw. ISIS, Państwo Islamskie, deklaruje się jako stosujące przemoc” – zauważył. Zdaniem papieża „nie należy mówić, że islam to terroryści”.

Pytany o to, dlaczego do tej pory nie wypowiedział się na temat wydarzeń w Turcji, oświadczył: „Nie jestem pewien, co się tam dzieje”. Zapewnił, że zdobywa informacje na temat sytuacji w tym kraju.

Papieża zapytano, w jaki sposób przygotował się do spotkania z młodzieżą w Krakowie i jak nauczył się języka doskonale trafiającego do młodych słuchaczy do tego stopnia, że posługiwał się również młodzieżowym słownictwem. Franciszek odpowiedział: „Lubię rozmawiać z młodzieżą, słuchać młodzieży. Oni zawsze stawiają mnie w trudnej sytuacji, bo mówią rzeczy, o których nie pomyślałem albo pomyślałem połowicznie”.

„To są młodzi niespokojni, młodzi kreatywni i to od nich pożyczam ten język” – dodał. Papież wyznał, że wiele razy musi pytać, co znaczą pewne słowa lub określenia w młodzieżowym języku.

Następnie wyraził przekonanie, że „ponieważ młodzi ludzie są naszą przyszłością”, należy prowadzić z nimi dialog, a także czuwać nad tym, aby trwał dialog między „młodymi a dziadkami”. Na tym polega – wyjaśnił – przekazywanie doświadczenia następnym pokoleniom.

„Nie lubię, kiedy mówi się, że młodzi mówią głupoty, bo my też dużo ich mówimy. Młodzi ludzie mówią głupoty i rzeczy dobre, tak jak wszyscy. Trzeba ich słuchać, rozmawiać; bez postawy zamknięcia, cenzury” – dodał.

Franciszka pytano również o zarzuty, jakie pojawiły się ostatnio pod adresem watykańskiego prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii, kardynała George’a Pella z Australii, który oskarżony został o czyny pedofilii, jakich miał dopuścić się kilkadziesiąt lat temu. Franciszek odpowiedział, że pierwsze informacje, jakie przyszły na ten temat były niejasne i dotyczyły wydarzeń sprzed 40 lat.

Następnie papież zauważył, że doniesienia w tej sprawie trafiły w ręce wymiaru sprawiedliwości i nie można wydawać osądów, zanim on się wypowie. „Musimy czekać na wymiar sprawiedliwości i nie wydawać wcześniej osądu” – stwierdził. Podkreślił, że on sam wypowie się dopiero wtedy, gdy uczyni to wymiar sprawiedliwości.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: SDM, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*