Papież o Charlie Hebdo: nie można obrażać religii i zabijać w jej imię

Papież o Charlie Hebdo: nie można obrażać religii i zabijać w jej imię

Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom, że nie można obrażać religii i zabijać w jej imię. Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze ze Sri Lanki na Filipiny wyraził opinię, że wolność słowa ma swoje granice.

Franciszek pytany o to, czy są granice wolności słowa, odparł: „Uważam, że fundamentalnymi prawami człowieka są wolność religijna i wolność słowa”.

Podkreślając, że odnosi się bezpośrednio do ataku terrorystycznego na redakcję satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” oświadczył: „Nie można ukryć jednej prawdy; każdy ma prawo wyznawać swoją wiarę nie obrażając, swobodnie i tak chcemy czynić wszyscy”.

„Po drugie – dodał papież – nie można obrażać ani prowadzić wojny w imię własnej religii, w imię Boga”.

„To, co dzieje się teraz, dziwi nas, ale pomyślmy o naszej historii. Ile mieliśmy wojen religijnych” – mówił papież. Przywołał między innymi Noc świętego Bartłomieja, czyli rzeź hugenotów zabitych przez katolików w 1572 roku w Paryżu.

„My też byliśmy grzesznikami, ale nie można zabijać w imię Boga, to jest aberracja. Należy korzystać z wolności nie obrażając” – stwierdził Franciszek.

Nawiązując do wolności słowa powiedział zaś: „Każdy ma nie tylko wolność i prawo, ale także obowiązek mówienia tego, co myśli, by pomóc dobru wspólnemu”.

„Trzeba zatem mieć tę wolność, ale bez obrażania” – powtórzył papież. Podkreślił dosadnie, że jeśli jego współpracownik będzie źle mówił o jego matce, „dostanie pięścią”.

„Nie można prowokować, nie można obrażać wiary innych” – oznajmił Franciszek.

Następnie przyznał: „Tyle ludzi źle mówi, wyśmiewa religię innych i żartuje z niej. Oni prowokują”.

„Jest granica, każda religia ma swoją godność. Nie mogę żartować z żadnej religii, która szanuje życie ludzkie i człowieka” – powiedział papież. Powtórzył podczas rozmowy z dziennikarzami: „W wolności słowa są ograniczenia, tak jak w przytoczonym przeze mnie przypadku mojej mamy”. (PAP)

fot.Ettore  Ferrari/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*