Państwo Islamskie zamordowało w ciągu 2 tygodni ponad 700 osób

Państwo Islamskie zamordowało w ciągu 2 tygodni ponad 700 osób

Dżihadyści z Państwa Islamskiego dokonali w ciągu dwóch tygodni w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur egzekucji 700 osób, w większości cywili – podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Syryjska koalicja opozycyjna kieruje do świata dramatyczny apel o pomoc.

Egzekucje odbywały się m.in. w miejscowościach Szuaitat, Garanisz i Abu Hamam od razu w pierwszych dniach po ich zdobyciu przez oddziały islamskich ekstremistów w dniu 11 sierpnia. Zabijano głównie członków syryjskiej grupy etniczno-religijnej Szuaitat, których dżihadyści uważają za „niewiernych”.

Państwo Islamskie ogłosiło, że będą oni „masowo eliminowani”, ponieważ „nie zasługują na to, aby dać im chwilę wytchnienia, na bezpieczeństwo, na posiadanie pieniędzy, rodzin i żon”.

Sposób dokonywania egzekucji tych ludzi przez Państwo Islamskie Obserwatorium określa jako „ludobójstwo”. Najpierw morduje się na ich oczach członków rodzin, a następnie ścina się im głowy, które wbite na pal wystawiane są na widok publiczny.

Obserwatorium dysponuje już listami zawierającymi dane większości ofiar okrucieństwa Państwa Islamskiego.

Suniccy ekstremiści proklamowali pod koniec czerwca tego roku islamski kalifat Iraku i Syrii po zdobyciu przez ich oddziały znacznych obszarów na północy tych państw.

W samej Syrii od początku powstania, które przerodziło się w krwawą wojnę domową, to jest od marca 2011 roku, zginęło ponad 171 tys.  ludzi – podaje Obserwatorium Praw Człowieka.

Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa zwróciła się w sobotę do wspólnoty międzynarodowej, a w szczególności do Stanów Zjednoczonych, z apelem o broń, aby powstańcy mogli skuteczniej stawić czoło ofensywie Państwa Islamskiego.

„Jeśli wspólnota międzynarodowa nie uczyni czegoś, aby przeszkodzić dalszej masakrze w Syrii, stanie się wspólniczką tej rzezi” – powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Kairze przewodniczący Koalicji Hadi Bahra.

(PAP)

Na zdj. Jazydzi na granicy syryjski-irackiej    fot.STR/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*