Państwo Islamskie przyznało się do ataku w kościele w Normandii

Policja w okolicach kościoła w Saint Etienne du Rouvray, w pobliżu Rouen (Francja) fot.Julien Paquin/EPA

Policja w okolicach kościoła w Saint Etienne du Rouvray, w pobliżu Rouen (Francja)
fot.Julien Paquin/EPA

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do ataku w kościele w Normandii. Dwaj napastnicy wzięli we wtorek pięciu zakładników w świątyni, następnie zabili proboszcza i ciężko ranili jedną osobę. Prezydent Francji nazwał atak „podłym zamachem terrorystycznym”.

„Dwaj żołnierze Państwa Islamskiego” przeprowadzili atak – poinformowała związana z dżihadystami z IS agencja prasowa Amak. Jak wyjaśniła, atak był odpowiedzią na wezwania Państwa Islamskiego do uderzania w cele w państwach należących do kierowanej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z IS w Syrii i Iraku.

Tuż przed pojawieniem się informacji agencji Amak prezydent Francji Francois Hollande, który przybył na miejsce tragedii do Saint-Etienne-du-Rouvray pod Rouen, powiedział, że autorami ataku na kościół było „dwóch terrorystów powołujących się na Daesz”; Daesz to arabski akronim Państwa Islamskiego.

„Daesz wypowiedział nam wojnę. Musimy walczyć w tej wojnie wszystkimi dostępnymi środkami, ale z poszanowaniem rządów prawa, bo jesteśmy demokracją” – podkreślił Hollande w rozmowie z dziennikarzami.

„To katolicy zostali zaatakowani, ale (atak ten) dotyczy wszystkich Francuzów” – zaznaczył prezydent, wzywając obywateli do jedności w obliczu terroryzmu. AFP zauważa, że Francja jeszcze nie otrząsnęła się po tragicznym zamachu w Nicei z 14 lipca, w którym zginęły 84 osoby.

We wtorek przed południem dwóch napastników uzbrojonych w noże wtargnęło do kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray podczas mszy i wzięło pięciu zakładników. Według portalu dziennika „Le Figaro” chodziło o księdza, dwie siostry zakonne oraz dwóch wiernych. Jednej z sióstr udało się uciec z kościoła i zawiadomić policję.

Źródło policyjne powiedziało agencji Reutera, że wygląda na to, iż księdzu poderżnięto gardło. Według przedstawiciela władz, cytowanego przez AFP, drugi zakładnik został ciężko ranny; walczy o życie w szpitalu.

Policja otoczyła świątynię, dwaj napastnicy zostali zastrzeleni podczas operacji policyjnej. Cały dramat trwał około 40 minut. Sprawą zajmują się śledczy do spraw terroryzmu.

Do incydentu doszło w czasie, gdy we Francji obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w następstwie zamachów dżihadystycznych z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*