Palestyńskie dziecko zginęło w domu podpalonym przez żydowskich ekstremistów

Zdjęcie Ali Dawabsha, które ocalało z pożaru domu, gdzie doszło do tragedii fot.Alaa Badarneh/EPA

Zdjęcie Ali Dawabsha, które ocalało z pożaru domu, gdzie doszło do tragedii fot.Alaa Badarneh/EPA

18-miesięczne palestyńskie dziecko poniosło w nocy z czwartku na piątek śmierć w pożarze domu na Zachodnim Brzegu, wywołanym przez izraelskich osadników. Czteroletni chłopiec i oboje rodzice zostali ranni – poinformowały palestyńskie służby bezpieczeństwa.

Czterech osadników podpaliło jeden z domów przy wjeździe do miejscowości Duma w pobliżu Nablusu. Na ścianach budynku napisali antypalestyńskie hasła. Pożar wybuchł zapewne, gdy rodzina spała. Na miejsce przyjechali przedstawiciele izraelskich służb bezpieczeństwa. Ranni zostali przewiezieni do izraelskich szpitali.

Poważnie zniszczony został także sąsiedni dom, ale wewnątrz nie było nikogo.

Rzeczniczka izraelskiej policji Luba Samri sprecyzowała, że na domu rodziny, która ucierpiała, napisano „Price Tag” (dosłownie „metka z ceną”). Według Samri był to „domniemany atak o motywach nacjonalistycznych”.

Aktywiści działający pod hasłem „Price Tag”, zazwyczaj żydowscy ekstremiści, w ramach odwetu za próby ograniczania osadnictwa, atakują Palestyńczyków, ale także chrześcijan, ich miejsca kultu, Izraelczyków opowiadających się za dialogiem, a także członków izraelskiego wojska czy policji.

To najpoważniejszy atak dokonany przez izraelskich ekstremistów od zabicia palestyńskiego nastolatka w odwecie za śmierć trzech uprowadzonych izraelskich nastolatków w 2014 roku na Zachodnim Brzegu Jordanu – komentują media. W następstwie porwania, o którego zorganizowanie Izrael oskarżył palestyński radykalny Hamas, w lipcu 2014 roku Izrael rozpoczął ofensywę z powietrza, a następnie lądową w Strefie Gazy w celu powstrzymania ostrzału rakietowego terytorium Izraela, prowadzonego z terenów palestyńskich.(PAP)

Spalong dom, w którym zginęło dziecko fot.Alaa Badarneh/EPA

Spalong dom, w którym zginęło dziecko fot.Alaa Badarneh/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*