Palestyna. Rozpoczął się kongres Fatahu; Abbas znów wybrany na lidera

Mahmud Abbas fot.Alaa Badarneh/EPA

Mahmud Abbas fot.Alaa Badarneh/EPA

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas został ponownie wybrany na przywódcę ugrupowania Fatah na rozpoczętym we wtorek w Ramallah pierwszym od siedmiu lat kongresie tej głównej palestyńskiej partii.

Otwierając spotkanie, Abbas powiedział do zgromadzonych, że na ich oczach „pisze się współczesna historia”. Wspominał również założycieli Fatahu oraz „męczenników, którzy polegli na drodze do wolności i niepodległości”.

Agencja Reutera podkreśla, że kongres miał się odbyć już dwa lata temu, ale jego organizację opóźniły podziały polityczne zarówno wewnątrz partii, jak i na całej scenie politycznej ze względu na konflikt Fatahu z radykalnym Hamasem.

Celem spotkania, na którym zebrało się ok. 1,4 tys. delegatów partii – przybyłych z całego Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy oraz z zagranicy – jest głównie omówienie długoterminowej polityki, w tym stosunków z Izraelem, oraz powołanie nowych przywódców partyjnych. Według AFP wybór 81-letniego Abbasa na przywódcę Fatahu nie wzbudzał polemik.

W trakcie kongresu, od piątku, delegaci będą wybierać również członków partyjnej rady rewolucyjnej oraz komitetu centralnego. Rezultaty tych wyborów mogą zaważyć na tendencjach, które będą dominowały w przyszłej polityce Fatahu, oraz zadecydować o tym, na ile ważne będą w Fatahu głosy zwolenników Muhammeda Dahlana – głównego rywala Abbasa, usuniętego przez niego z partii w 2011 roku i przebywającego obecnie na emigracji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dahlan, skazany za pomówienie i zniesławienie narodowych instytucji palestyńskich, zyskał poparcie państw regionu – Egiptu, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej – które od jakiegoś czasu naciskają na Abbasa, by pogodził się ze swoim przeciwnikiem.

Reuters zaznacza, że kongres odbywa się w trudnym dla Abbasa czasie – po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, co wielu Izraelczyków widzi jako impuls do coraz aktywniejszego osadnictwa na okupowanych przez Izrael terytoriach, gdzie Palestyńczycy chcą utworzyć swoje państwo.

Zdaniem krytyków Abbasa – który został liderem Fatahu w 2004 roku po śmierci Jasera Arafata – powinien on już dawno wyznaczyć swojego następcę. Domagają się oni również nowych wyborów władz Palestyny; w 2005 roku Abbas został wybrany na prezydenta na 4-letnią kadencję, a ostatnie wybory parlamentarne odbyły się w 2006 roku – podkreśla Reuters.

Władze Izraela, które kontrolują wszystkie granice Strefy Gazy oprócz południowej, nie zezwoliły na wyjazd z tego regionu dziesiątek członków Fatahu – poinformował przedstawiciel organizatorów kongresu. Władze izraelskie dotychczas nie potwierdziły tej informacji. (PAP)

Categories: Świat
Tags: abbas, Palestyna

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*